KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2016 / 2017

 

wrzesień 2016 r.

 

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTWÓWKI

 

WITAJ NOWY ROKU


Przyroda nieodmiennie zatacza kręgi wyznaczone czterema porami roku. Podobne kręgi wyznaczają życie szkoły. Dopiero, co biegliśmy do domów ze świadectwami, pełni wakacyjnych planów, a już stoimy na progu jesieni witając kolejny rok szkolny.
Jaki będzie ten czas? Co spotkamy po drodze zwanej szkolną wędrówką? Wiele zależy od nas samych. To my decydujemy, jaką drogą kroczyć – ciekawą, pełną przeżyć, odkryć, nowych przyjaźni, czy też inną –wygodną, na skróty, nudną. Warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy szczerego przewodnika, którym jest kadra placówki. Z radością powitaliśmy tych, którzy są z nami od wielu lat. Jest z nami również kilku nauczycieli z gimnazjum. Będziemy uczyć się w 14 oddziałach, z czego 8 to klasy edukacji wczesnoszkolnej. W związku z „cofnięciem” obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich, powitaliśmy w naszej szkole tylko 14 pierwszaków. Już 1 września doniosłym głosem ślubowali być godnymi i pilnymi uczniami naszej szkoły. Życzymy im, aby przygoda z nauką była miłym doświadczeniem.


Na apelu inauguracyjnym naszym oczom ukazały się zarysy nowej sali gimnastycznej – spełnia się jedno z wielu marzeń uczniów i nauczycieli. Już w czerwcu odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę tego obiektu. Jak poinformował nas dyrektor Jacek Gębicki, prace przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem i wszystko wskazuje na to, że tak będą toczyły się w kolejnych miesiącach. Pozyskane, dzięki staraniom Burmistrza Czerwieńska pana Piotra Iwanusa, ogromne środki pozabudżetowe pozwalają na stworzenie korzystnego dla Gminy mechanizmu sfinansowania tej inwestycji. Pozwoli to, mamy nadzieję, na oddanie jej do użytku zgodnie z przyjętym planem.


W tej sytuacji okrojenie boiska, warkot maszyn budowlanych za oknem i inne niedogodności wydają się być mniej uciążliwe. Tak oto realizuje się jeden z priorytetów pięcioletniej koncepcji funkcjonowania i rozwoju szkoły. Jej autor pan Jacek Gębicki założył w niej stworzenie nowoczesnej bazy dydaktycznej zabezpieczającej potrzeby ucznia funkcjonującego w realiach XXI wieku. Zgodnie ze wspomnianą koncepcją w bieżącym roku będziemy kontynuować wdrażanie teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Chcemy także przywrócić należne miejsce bezcennej wartości, jaką jest spotkanie ze słowem pisanym. W dobie urządzeń multimedialnych, dobra książka jest nadal „lekiem”, przyjacielem, „ogrodem zamkniętym w kieszeni”. Założyliśmy sobie, że biblioteka stanie się jednym z najważniejszych miejsc w naszej szkole. Wychodząc naprzeciw otaczającej nas rzeczywistości pragniemy kształtować wiele cennych postaw, a w szczególności pochylić się nad szeroko rozumianą tolerancją.


Rozwój pasji, zainteresowań, odnajdowanie ukrytych talentów – to wszystko czeka na nas w ciągu najbliższych 10 miesięcy. Kto ile zaczerpnie z tego bogatego źródła – o tym przekonamy się już w czerwcu. Tymczasem wszystkim członkom naszej małej społeczności życzymy wspaniałej przygody z nauką, wartościowych doświadczeń, szczerych przyjaźni i wspaniałych świadectw na zakończenie roku szkolnego.

 

Beata Kaszewska

 

 

PNĄ SIĘ MURY NOWEJ SALI


Nie dla wszystkich wakacyjne miesiące były czasem odpoczynku i relaksu. Firma TECHGIPS Budownictwo z Modrzycy, która buduje nową salę gimnastyczną przy szkole podstawowej w Czerwieńsku, zgodnie z planem realizuje kolejne etapy tej inwestycji.
Z wielką radością uczniowie ze szkoły podstawowej w Czerwieńsku przyszli 1 września br. na inauguracją nowego roku szkolnego. Ich radość potęgował widok, jaki zobaczyli tuż za ogrodzeniem boiska. Kiedy 21 czerwca, tuż przed rozpoczęciem wakacji, odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej sali gimnastycznej, nie wszyscy spodziewali się, że prace budowlane będą przebiegały w takim tempie.


Już w czerwcu na plac budowy wjechał ciężki sprzęt i przystąpiono do wykonania wykopu i przygotowania dróg dojazdowych. Lipiec upłyną budowlańcom na wykonaniu zbrojenia, szalowaniu i zalewaniu ław fundamentowych oraz wykonaniu przyłącza elektrycznego. W sierpniu zaczęto „wychodzić” z ziemi i rozpoczął się kolejny etap – stawianie ścian zewnętrznych nowej sali i łącznika, w którym powstanie kompleks szatniowy i nowoczesne pracownie przedmiotowe.


Ten wakacyjny czas był również bardzo pracowity dla Burmistrza Piotra Iwanusa, który zabiegał o wsparcie finansowe dla rozpoczętej inwestycji. Chodziło o to, aby zrealizować opracowany wcześniej montaż finansowy i w jak największym stopniu odciążyć budżet Gminy. Wszystkie te zabiegi zakończyły się pełnym sukcesem, pozyskano dodatkowe środki finansowe z Ministerstwa Sportu oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Ministerstwo Sportu dofinansuje budowę areny sportowej kwotą 642 123,16 zł, co stanowi 33% wartości przetargowej. Z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 otrzymamy dofinansowanie do budowy i wyposażenia części dydaktycznej w wysokości 1 136 000,00 zł – czyli aż 85% wartości tego zadania. Przypomnijmy, że całkowity koszt budowy sali gimnastycznej i łącznika z pracowniami przedmiotowymi został wyceniony na kwotę 2 932 249,97 zł. Tym samym środki pozabudżetowe będą stanowić 60,64% wartości całej inwestycji! Pozwala to mieć nadzieję, że przyjęty harmonogram robót nie będzie zakłócony i inwestycja zostanie zakończona zgodnie z planem.

 

Jacek Gębicki

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM 2016 /2017

fgfg