KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2016 / 2017

 

październik 2016 r.

 

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTWÓWKI

 

PĘDZI SZKOLNA LOKOMOTYWA

 

Minęło zaledwie kilka tygodni nowego roku szkolnego, a życie znów tętni pełną parą. Dzieje się bardzo dużo, przez co jesteśmy jeszcze bogatsi o nowe doświadczenia i gotowi na kolejne wyzwania.

 

NIEZWYKŁE LEKCJE


Historia jest nauczycielką życia, przekonały się o tym klasy drugie, które postawiły na zdobywanie wiedzy poza murami szkolnymi. Wspaniałą do tego okazją była wizyta w PKP Cargo S.A. Zakładzie Taboru Kolejowego w Czerwieńsku. Działacze NSZZ „Solidarność 80”, która obchodziła 25 lecie powstania, zaprosili uczniów na niezwykłą lekcję historii kolejnictwa oraz dziejów Czerwieńska, od lat będącego „miastem kolejarzy”. Z nieukrywanym wzruszeniem opowiadali o trudzie i odpowiedzialności swojej pracy, wspominali „stalowe maszyny” - dziś już zastąpione nowoczesnymi składami. W takim miejscu nie mogło obyć się bez przejażdżki zabytkowym już dziś parowozem. Całość dopełniła wizyta w PKP Cargo S.A. Zakładzie Napraw Taboru Kolejowego w Czerwieńsku. Miłą niespodzianką okazał się słodki poczęstunek oraz upominki dla każdego dziecka. W klasach zawisły też piękne pamiątkowe fotografie. Pragniemy podziękować dyrektorowi Zbigniewowi Nowackiemu, Janowi Cieślarczykowi oraz innym związkowcom, którzy w chwilach wspomnień wydarzeń ważnych dla swojego pokolenia nie zapomnieli o najmłodszych mieszkańcach Czerwieńska. To również dla nich 25 lat temu podjęli działania zmieniające oblicze naszego kraju.
Drugoklasiści odbyli też „wyprawę po bezpieczeństwo”. To już w naszej szkole tradycja, aby odwiedzić Komendę Miejską Policji w Zielonej Górze. Instytucja, która służy nam pomocą w trudnych sprawach, równie chętnie dba o profilaktykę najmłodszych. Stąd właśnie lekcje prowadzone przez policjantów. Specjalna salka została wyposażona w sprzęt pozwalający symulować przejście przez jezdnię. Odgrywanie scenek pozwala przetrenować zachowania na jezdni, w domu, podczas drogi do i ze szkoły. Dobrze spisaliśmy się odpowiadając na pytania. Znamy znaki drogowe i zasady przekraczania jezdni, wiemy jak zachować się w kontaktach z nieznajomymi, jak wzywać pomoc itp. Teraz tylko należy wiedzę przekuć w czyn.
Niezwykłą lekcję historii odbyły też klasy trzecie. Panowie Paweł Pochocki i Sławomir Mielczarek, którym w tym miejscu serdecznie dziękujemy, stworzyli w szkole „salę muzealną”. Dzięki uprzejmości pracowników Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie mieliśmy możliwość wysłuchać ciekawą opowieść o życiu, umundurowaniu i wyposażeniu żołnierzy walczących na frontach całego świata. Kontakt z eksponatami, będącymi, na co dzień w ekspozycji muzeum, pozwolił „poczuć zapach i emocje” tak odległych dla nas dni. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy też makiety znanego nam wszystkim Skansenu Fortyfikacyjnego w Czerwieńsku. Uczniowie nie kryli zainteresowania i mieli mnóstwo pytań. Na część z nich odpowiedź znajdą zapewne odwiedzając wspólnie z rodzicami muzeum i skansen. Jak się, bowiem okazuje to zdobywanie wiedzy „u źródeł” jest najbardziej efektywne dla uczniów. Potwierdziła to również klasa III b, która lekcję „Moja mała ojczyzna” odbyła się w Urzędzie Gminy i Miasta w Czerwieńsku. Miejsce mijane niemal każdego dnia stało się bliższe, kiedy dzieci porozmawiały z pracownikami, dowiedziały się, za co są odpowiedzialni. Duże wrażenie zrobiła na nich wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego i opowiadanie, w jaki sposób malutki człowiek zyskuje tożsamość, jak zawierane są małżeństwa, co to jest konkordat. Każdy miał okazję dotknąć potężnego łańcucha zwieńczonego Białym Orłem, bez którego nie odbędzie się żaden ślub.

 

POSADZILIŚMY POLA NADZIEI


Uczenie wrażliwości na drugiego człowieka to dla nas wielka sprawa. To, dlatego po raz kolejny włączyliśmy się w akcję charytatywną „Pola nadziei”. Głównym jej celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby zielonogórskiego hospicjum. Przedsięwzięcie to ma również przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w ostatnim okresie życia. Klasa III a przez trzy tygodnie sprzedawała cebulki żonkili. Część z nich uczniowie pozostawili w szkole i posadzili na szkolnym dziedzińcu. Posadzone cebulki zakwitną w marcu i przypomną wszystkim o tej szczytnej akcji. Łącznie udało nam się przekazać na ręce pracowników hospicjum kwotę 395, 65zł. Pozyskane w ten sposób fundusze pozwolą na zakup niezbędnego sprzętu medycznego, leków i opatrunków. Dziękujemy ludziom dobrego serca za wrażliwość i czynny udział w akcji. Wierząc w to, że dobro wraca życzymy darczyńcom takiego właśnie dobra.

ALEJA OPTYMISTÓW – NASZE MIEJSCE NA ZIEMI


Kiedy mamy trudny dzień, pragniemy uciec od problemów dnia codziennego i „złapać dystans do rzeczywistości chętnie przechadzamy się „naszą Aleją Optymistów”. Tak - z dumą możemy powiedzieć „naszą”. Minął, bowiem rok, kiedy to rozpoczęliśmy proces zagospodarowania terenów przyległych do „Zbiornika retencyjnego Czerwieńsk”. Powstała aleja ma upamiętnić 70-lecie Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane pod patronatem Burmistrza Czerwieńska Piotra Iwanusa we współpracy z Nadleśnictwem Zielona Góra, Halą sportową „Lubuszanka”, Kołem łowieckim „Jeleń” i OSP w Czerwieńsku. Jak powiedział Burmistrz - wszystkie posadzone lipy przetrwały. 8 Października dosadziliśmy kolejnych 40-ci drzewek. Wszyscy, którzy przybyli nad zalew w ten dżdży poranek byli pełni energii i zapału. To ważne, aby móc powiedzieć za wiele lat: „To moje drzewko”, usiąść w jego cieniu i wspomnieć miły czas dziecięcych lat. Być może poczujemy nawet smak grochówki i ciepło ogniska, nad którym piekliśmy kiełbaski.

Beata Kaszewska

Relacja młodych redaktorów

Tydzień Bezpieczeństwa

Po raz kolejny w naszej szkole w dn. 26-30.09.2016r. nauczyciele zorganizowali, tydzień bezpieczeństwa”. Była to okazja do przypomnienia zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach: w szkole, w domu, na placu zabaw, w sieci, w drodze do domu.
Uczniowie wykonywali znaki drogowe, gazetki ścienne, układali rymowanki, uczyli się piosenek, oglądali prezentacje multimedialne, odbyły się konkursy.


Dzieci spotkały się z pracownikami Straży Ochrony Kolei oraz strażakami. Przypomnieli oni, jak bezpiecznie zachowywać się w ruchu drogowym, podczas ataku psa, na wypadek pożaru. Nauczyciele przybliżyli uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.


Na godzinach wychowawczych odbywały się pogadanki dotyczące bezpiecznej drogi do szkoły. Została też przeprowadzona ewakuacja na wypadek alarmu przeciwpożarowego
i bombowego.


Przedsięwzięcie przygotowane przez nauczycieli spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów i uświadomiło, jak ważną role odgrywa bezpieczeństwo w naszym życiu.


Weronika Dudek kl. VI b

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM 2016 /2017

fgfg