KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2016 / 2017

 

grudzień 2016 r.

 

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTWÓWKI

 

KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA – JEST Z NAMI, NA CO DZIEŃ


Imię patrona naszej szkoły, zobowiązuje do spojrzenia na każde dziecko w sposób szczególny – przez pryzmat pedagogiki Starego Doktora. W listopadzie tradycyjnie już obchodzimy rocznicę ustanowienia Konwencji o Prawach Dziecka. Jednak tematyka praw dzieci pojawia się w naszej szkole cyklicznie wg planu. Pragniemy uświadamiać dzieciom i ich rodzicom oraz nauczycielom, czym jest prawo dziecka do „szczęśliwego dzieciństwa”.


Po raz pierwszy w tym roku już pierwszego dnia pobytu w szkole - podczas DNIA INTEGRACYJNEGO mówiliśmy o tolerancji, równości wszystkich wobec prawa szkolnego, które sami ustanowiliśmy. Odwoływaliśmy się do przesłania naszego patrona Janusza Korczaka. Były filmy, prezentacje, powstawały hasła i plakaty.


Kolejne spotkanie z prawami przeżywaliśmy w październiku, kiedy to przez cały tydzień podczas przerw upowszechnialiśmy hasła tolerancji, uczyliśmy się piosenek głoszących prawa dzieci do równości i szczęścia, były zabawy i konkursy. Tydzień pracy uwieńczył Dzień Patrona – uroczysty, ale i pracowity – z refleksją, po to, aby mieć świadomość, iż „mamy prawo do swych praw” - my i wszyscy wokół nas.


Zgodnie z duchem demokracji dziecięcej przeprowadziliśmy wybory do Parlamentu Uczniowskiego. Wszystko było doniosłe i prawdziwe: kampania wyborcza, listy kandydatów, stanowiska wyborcze z symbolami szkolnymi, komisja i wreszcie urna. Prezentacja i ukonstytuowanie nowego parlamentu nastąpiło podczas obchodów OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA PRAW DZIECKA. Mając tak solidne podstawy rozumieliśmy przyczyny powstania Konwencji o Prawach Dziecka i jej wielkie znaczenie. Listopadowe obchody rocznicy uchwalenia wspomnianego dokumentu przebiegały wg scenariusza opracowanego przez nauczycieli noszących zaszczytny tytuł przyznany przez UNESCO - Szeryfa Praw Dziecka. Okolicznościowa prezentacja multimedialna przybliżyła uczniom prawa dzieci i instytucje stojące na ich straży. Wysłuchaliśmy przesłania Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka. Pokaz „Dziecko w fotografii – obrazem i muzyką malowany” – kazał nam zobaczyć to, co piękne w każdym z nas, ale przywiódł też łzy bitych, poniżanych, bezdomnych, czy osieroconych, ujrzeliśmy smutne oczy świadków wojny i zła. To właśnie o nich myśleli twórcy „Konwencji…” i dla nich my obchodzimy każdego roku rocznicę ustanowienia dokumentu stojącego na straży praw najmłodszych. Uwieńczeniem tego wyjątkowego dnia były wybory naszego szkolnego RZECZNIKA PRAW UCZNIA. Wybraliśmy pana Macieja Rutkowskiego. Wiemy, że w trudnych chwilach możemy liczyć na jego wsparcie, zrozumienie i pomoc. Tak zbudowani, z całą mocą zaśpiewaliśmy poznane piosenki głoszące szczęście i radość dzieci z całego świata.

NASZE WĘDROWANIE


W dniach 25 – 26 listopada uczniowie klasy VI a uczestniczyli w X Zlocie Krajoznawczym -„Moja mała ojczyzna jest ciekawa. Na szlaku dawnej kolei” zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze w Zielonej Górze. Tym razem zlot odbył się w Otyniu. Pierwszego dnia odbył się inauguracyjny apel, na którym przedstawione zostały wszystkie drużyny. Następnym punktem programu było integracyjne ognisko, na którym przy dźwiękach gitary, każda drużyna mogła się przedstawić i zaprezentować swój ulubiony pląs. Wszyscy bawili się świetnie. W sobotę, już z samego rana, zlotowcy wyruszyli w teren, gdzie uczestniczyli w grze terenowej w lesie przygotowanej przez harcerzy z Otynia. Dzieci zdobywały punkty za np.: strzelanie do celu z karabinku sportowego, udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, szukanie metalowych artefaktów używając wykrywacza metali. Następnie wszyscy wyruszyli na długą pieszą wycieczkę, po bezdrożach, do mostu na rzece Odrze we wsi Stany. Wg niektórych źródeł, to najdłuższy w Europie stalowy most kolejowy na rzece Odrze oddany do użytku jeszcze przed I wojną światową, bo w 1907 roku. Jego długość wynosi 642 m. Obecnie ze względu na zniszczenie torowiska spowodowane przez powódź w 1997 r. most jest nieczynny. Wieczorem organizatorzy zaprosili uczniów jeszcze do jednej zabawy. Tym razem był to konkurs fotograficzny. Podczas nocnego spaceru drużyny musiały wyszukać ciekawe miejsca w Otyniu i wykonać ciekawe zdjęcia. Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale pełni wrażeń oraz z nadzieją, że będą mogli uczestniczyć w następnym Zlocie już za rok.

NA SZLAKU DZIECIĘCEJ DEMOKRACJI


30 listopada br. we wszystkich szkołach naszej gminy odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej I kadencji. Z przyjemnością informujemy, że przedstawicielami nasze szkoły w Radzie będą: Zuzanna Ignaczak (kl. VI a), Korneliusz Daraszkiewicz (kl. V b) oraz Piotr Śliwiński (kl. VI a). Praca w Radzie ma przygotować młodych mieszkańców gminy do dorosłego działania w samorządach mieszkańców. Celami Rady są m. in. rozwijanie i upowszechnianie idei samorządności wśród młodzieży, rozpoznawanie zainteresowań i potrzeb młodzieży, kształtowanie postaw patriotycznych, demokratycznych, prospołecznych, obywatelskich, prozdrowotnych oraz proekologicznych. Do kompetencji Rady należy m. in. reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji samorządowych, współpraca z organami gminy, placówkami oświatowymi oraz innymi organizacjami i instytucjami w zakresie spraw dotyczących młodzieży i dzieci, współpraca z samorządami uczniowskimi szkół znajdujących się na terenie gminy Czerwieńsk, opiniowanie i konsultowanie projektów uchwał podejmowanych przez Radę Miejską dotyczącą dzieci i młodzieży. Wszystkim nowo wybranym członkom Młodzieżowej Rady Miejskiej gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

 

W REPORTERSKIM SKRÓCIE


 Obejrzeliśmy spektakle profilaktyczne przygotowane przez Grupę T z Torunia: „Supełek, czyli nieoczekiwana zmiana miejsc” (kl. I-III) oraz „Wielka ucieczka” (kl. IV-VI). Nauka przez sztukę – to wpływa na naszą wyobraźnię;
 Klasy młodsze poszerzały swoją wiedzę w Centrum Nauki Keplera i Planetarium – to wspaniałe lekcje i choć bez ławek i tablicy, to jednak najbardziej skuteczne;
 Pierwszaki spotkały się z pszczelarzem, poznały jego pracę i degustowały pyszny i zdrowy miodek;
 „Dzień życzliwości i pozdrowień” pełen był uśmiechów, serdeczności i miłych listów;
 Dyskoteka andrzejkowa stała się okazją do szaleńczej zabawy. Nie mogło obyć się bez zaklęć - „Czary mary wosku lanie, – co ma stać się – niech się stanie” – lubimy andrzejki za magię wróżb;
 Szkolny Klub Wolontariusza przeprowadził akcję „Góra Grosza” oraz akcję „Złotóweczka za ciasteczko” (zbiórka funduszy na szczytny cel). 5 grudnia dobro wróciło - wolontariusze z okazji swojego święta otrzymali miłe upominki – dziękujemy im za wielkie serce;
 IV a wybrała się do kina na film „Vaiana: skarb oceanu”;
 II b i III b odwiedziły stadion żużlowy, poznały żużel „od zaplecza” i świetnie się bawiły;
 Spotkanie z górnikiem klas I-ej i II-ich było okazją do poznania tego trudnego, ale potrzebnego zawodu. Mieliśmy okazję złożyć na ręce przybyłego gościa najlepsze życzenia dla całego górniczego stanu.
Oj działo się, działo i choć jesień za oknem szara i ponura, to w naszej szkole kręci się kalejdoskop wydarzeń.

Beata Kaszewska, Hanna Borowczyk

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM 2016 /2017

fgfg