KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2016 / 2017

 

styczeń 2017 r.

 

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTWÓWKI

 

MAGIA ZIMOWEGO CZASU


Choć za oknem temperatury i aura nie nastrajają pozytywnie, to jednak zimowy czas potrafi rozgrzać nasze serca, a święta, które przeżywamy w tym okresie są najpiękniejsze w całym roku.
Już 6 grudnia z zapartym tchem czekali na Mikołaja ci, którzy wierzą w niego bezgranicznie, ale wyglądali go także i ci, którzy już „dawno dorośli i nie dają się nabrać”. W naszej szkole oczywiście dobrotliwy Jegomość zaznaczył swoją obecność. Musiał się nieźle napracować, gdyż dla każdego ucznia pozostawił upominek. Ale tego dnia - zgodnie z hasłem: I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MIKOŁAJEM – postanowiliśmy sprawiać sobie miłe niespodzianki. Mocy dodawały nam chyba czerwone czapki, bo naprawdę było miło. Staliśmy się wyjątkowo uprzejmi, szukaliśmy okazji do pomocy koleżankom i kolegom, a „mikołajowa poczta” zapełniała się karkami z pozdrowieniami. Aż szkoda, że mikołajki są tylko raz w roku.


Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia uprzyjemnił nam TYDZIEŃ DOBROCI I ŻYCZLIWOŚCI. Każdy dzień szykował nam miłe niespodzianki. Były piosenki i prezentacje, każda klasa wykonała plakat i łańcuch choinkowy, który był niezwykły – zapisaliśmy na nim życzenia i połączyliśmy w jedną ogromną ozdobę. Pobiliśmy też rekord w tworzeniu kręgu życzliwości – w przyjaznym uścisku połączyli się uczniowie i nauczyciele, na koniec wykonaliśmy wspólnie piosenkę o przyjaźni – tak doniosły chór zabrzmiał naprawdę niezwykle.
Magia grudniowych dni trwała jednak nadal. Szkoła powoli przybierała uroczysty wygląd. Niemal każdego dnia pojawiał się nowy elementy dekoracji, do których wykonania użyto nietypowych materiałów – wystarczy powiedzieć, że były to surowce, które otrzymały drugie życie.


Cały rok wyczekujemy na dzień klasowych wigilii. Nie ma wówczas lekcji, przychodzimy odświętnie ubrania, szkolne korytarze wypełniają świąteczne zapachy. Tradycją już stały się wigilie, na których pojawia się sianko pod białym obrusem, nakrycie dla niespodziewanego gościa i tradycyjne wigilijne potrawy. Dzieleniu się opłatkiem i życzeniom towarzyszą kolędy. Nie możemy wypatrywać pierwszej gwiazdki, ale nasłuchujemy dzwonków mikołajowych sań, które zwiastują pojawienie się worka z prezentami i choć w niektórych workach pojawiły się rózgi, to nikt nie pozostał bez upominku. Rozchodziliśmy się do domów w iście świątecznych nastrojach.


Powrót do szkoły w Nowym 2017 Roku, zwiastował kolejne przeżycia. Od pięciu lat nasza szkoła jest organizatorem KOLĘDOWANIA PRZY RATUSZU. Do kolędowania zapraszamy czerwieńskie szkoły i przedszkole oraz mieszkańców. W tym roku, zaproszenie do wspólnego kolędowania przyjęli również nasi przyjaciele z partnerskiej Schiebell Grundschule w Drebkau (Niemcy). Barwny pochód z „gorejącą gwiazdą”, królami, pasterzami, aniołami i diabłami oraz oczywiście z naszym zaprzyjaźnionym wielbłądem, podąża do ratusza, przed którym każdego roku czekają na nas władze miasta. To niezwykłe spotkanie pełne jest ciepła, daje poczucie bliskości wszystkich mieszkańców naszej małej społeczności. Duzi i mali, biedni i zamożni, rządzący i rządzeni zatrzymują się na moment, aby złożyć sobie życzenia i wspólnie wyśpiewać radość z nadejścia Nowego Roku. I choć mróz dokuczał, to jednak pełną piersią wyśpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Gorąco przyjęci zostali kolędnicy z klasy VI a – to oni zgodnie z tradycją, wierszowanym słowem wkupili się w łaski gospodarzy i wyprosili kosze z cukierkami. Mamy nadzieję, że barwny pochód kolędników, który przemierzał ulicami Czerwieńska, obudził w nas nadzieję na spełnienie wszystkich świątecznych i noworocznych życzeń. My także pragniemy się do nich dołączyć:

 

Beata Kaszewska

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM 2016 /2017

fgfg