KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2017/ 2018

 

październik 

 

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTWÓWKI

(…) wzrost jest trudem, pracą i pierwszym dziecka obowiązkiem i prawem.

 Cała reszta winna być tej jego świętej pracy podporządkowana (…).

Janusz Korczak

CZAS SZKOLNEJ AKTYWNOŚCI

Tegoroczny wrzesień szybko przegonił wakacyjne rozleniwienie zastępując je aktywnością uczniowską. Już 7-go września klasy IV w ramach projektu ŚWIAT NAUKI wzięły udział w zajęciach przyrodniczych w Centrum Keplera i Centrum Przyrodniczym. Był to pierwszy krok rozpoczynający wyprawę do świata wiedzy zdobywanej poprzez doświadczenia i działanie.

            Wraz z nastaniem nowego roku szkolnego rozpoczął się także nowy sezon w świecie kultury. Nasi uczniowie rozpoczęli go od wizyty w filharmonii – poniżej relacja uczennicy Janiny Frąckowiak z kl. VI b:

            13.09.2017 r. uczniowie klas IV-VII wybrali się na wycieczkę do Filharmonii Zielonogórskiej. Celem wyprawy było wysłuchanie koncertu symfonicznego „Barwy orkiestry” - muzyka dźwiękami malowana. Usłyszeliśmy wiele cudownych utworów. Konferansjer ciekawie opowiadał o instrumentach oraz wykonywanych utworach. Duże wrażenie wywarł na nas „Marsz Torreadorów” z opery „Carmen” Georges'a Bizeta. Byliśmy pod wrażeniem wyjątkowego brzmienia instrumentu - czelesty. Usłyszeliśmy go w „Tańcu Wieszczki Cukrowej” z baletu Piotra Czajkowskiego. Wysłuchaliśmy również poloneza Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” i melodii z obrazu „Ogniem i mieczem” Krzesimira Dębskiego. Orkiestra zaprezentowała różne wersje muzyczne utworu „Wlazł kotek na płotek”, które nas bardzo rozbawiły.

            Wyjazd był okazją do obcowania z kulturą. Wspaniali muzycy zapewnili nam duchową ucztę, dzięki czemu mogliśmy delektować się pięknem nastroju każdego utworu. Z przyjemnością wybralibyśmy się do filharmonii ponownie.

            Na stałe w kalendarz imprez naszej szkoły wpisał się TYDZIEŃ DLA BEZPIECZEŃSTWA – tym razem przypadł on na 25-29 września. Słowo bezpieczeństwo, w tych dniach odmienialiśmy przez wszystkie przypadki i rozumieliśmy je wieloaspektowo – bezpieczeństwo na drodze, w szkole, domu, na placu zabaw i w sieci. Postawiliśmy na praktyczne działanie – stąd wycieczki wokół szkoły, egzaminy z przekraczania jezdni, czy znajomości znaków drogowych. Na lekcjach odgrywaliśmy scenki, w których pokazywaliśmy jak zachować się w sytuacjach trudnych, jak mówić NIE, jak bezpiecznie spędzać czas wolny. Mieliśmy okazję obserwować jak udzielić pierwszej pomocy. Uczyliśmy się co zrobić, gdy zobaczymy wypadek, pożar, kiedy dzieje się coś złego, jak prowadzić rozmowy ze służbami specjalnymi, czy wreszcie jak bezpiecznie ewakuować się ze szkoły podczas alarmu. W ocenie Dyrektora szkoły nasze zachowanie staje się z każdym rokiem bardziej świadome i poprawne.  Już po raz kolejny gościliśmy przedstawicieli Służby Ochrony Kolei, którzy przypomnieli o bezpiecznym zachowaniu na przejazdach kolejowych strzeżonych i niestrzeżonych. Przybył z nimi najbardziej oczekiwany gość- owczarek niemiecki, który pochwalił się swoimi umiejętnościami. Spotkanie z psem było okazją do przypomnienia jak należy zachować się podczas ataku zwierzęcia. Na jeden dzień korytarz szkolny zamieniliśmy w pas ruchu drogowego – była sygnalizacja świetlna, „zebra”, a nawet policjant. We środę wszyscy przynieśliśmy do szkoły elementy odblaskowe. Okazuje się, że nie tylko nas chronią, ale są estetycznym dodatkiem do stroju uczniowskiego. W dobie wszechobecnych multimediów nie zabrakło edukacji, która miała nam uświadomić jak bezpiecznie poruszać się w sieci, aby nie wpaść w jej niebezpieczne zakamarki. Bogaty w działania tydzień zakończył konkurs plastyczny pt. Bezpieczni na drodze, w szkole, domu i w sieci.  Zrobiliśmy wiele – teraz od nas samych zależy, czy zdobytą wiedzę wykorzystamy w praktyce.

            Oprócz działań obejmujących całą społeczność szkolną w poszczególnych klasach odbyły się wybory samorządów, opracowano i przyjęto zasady zachowania, dziewczynki zorganizowały święto swoim kolegom.

            Szkolny Klub Wolontariusza po raz kolejny zorganizował akcję charytatywną POLA NADZIEI. W tym roku cebulki rozeszły się bardzo szybko – to znak, że nasze serca stają się coraz większe i coraz bardziej wrażliwe. Wiosną z radością będziemy obserwować kwitnące żonkile, będące wyrazem naszej solidarności z ludźmi cierpiącymi.

            Klasy I wstąpiły do AKADEMII BEZPIECZNEGO PUCHATKA, która o bezpieczeństwie wie wszystko.  Rozpoczęły też projekt Czytamy z Bratkiem, aby ułatwić małym dzieciom wkroczenie w świat trudnej sztuki czytania.

            Klasa V b zaprosiła na lekcję wychowawczą jednego z rodziców – Pana Sławomira Lityńskiego - strażaka, który opowiadał o swojej pracy, o zagrożeniach i bezpieczeństwie. Dzieci mogły przymierzyć hełm strażacki, maskę gazową, obejrzały przyniesiony sprzęt, uczyły się udzielać pierwszej pomocy. Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści o akcjach, w których ich gość brał udział. Jak sami powiedzieli: „Zajęcia były świetne” – być może u niektórych zakiełkowała myśl, aby w przyszłości zostać strażakiem.

            Aktywnie rok szkolny rozpoczęła klasa IV c. 15 września wzięła udział w niecodziennym wydarzeniu, zorganizowanym w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwieńsku oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czerwieńsku. Uczniowie wysłuchali opowieści naszych czerwieńskich historyków – dr Przemysława Góralczyka i dr hab. Daniela Koteluka o dziejach naszego miasta od powstania aż po dziś dzień. Pan Marek Mizera opowiedział o swojej pasji, jaką jest uwiecznianie na zdjęciach krajobrazu naszej miejscowości oraz zaprezentował kolekcję starych aparatów fotograficznych. To była świetna lekcja historii. W ramach promocji zdrowego stylu życia uczniowie i rodzice zorganizowali klasowy bieg wokół zalewu – zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy. Szukając alternatywy dla multimediów klasa odwiedziła też ZIELONE MONTESSORI – królestwo gier planszowych oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej.

            Jak widać rok szkolny 2017/2018 rozpoczęliśmy bardzo aktywnie. Ważne, aby każdy kolejny miesiąc przynosił nowe wydarzenia i inicjatywy, które obok nauki stają się niezwykle ważnym elementem życia szkoły.

Beata Kaszewska

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM

fgfg