KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2017/ 2018

 

listopad  

 

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

 

„…Kto powiedział, że jesień jest Smutna, że ma kolor szarego płótna?...”

                Październik w naszej szkole zupełnie nie odzwierciedlał pogody, która gościła za oknami. Każdy tydzień przynosił ze sobą wiele wydarzeń.

Najważniejszym z nich był Dzień Patrona, który od kilku lat łączymy ze świętem nauczycieli i nie jest to przypadkowe, gdyż nasz patron obok innych profesji, był przede wszystkim pedagogiem, dla wielu nauczycieli niedoścignionym wzorcem. Janusz Korczak to postać, będąca doskonałym tematem do rozważań. Klasy młodsze rozpoczęły świętowanie od przypomnienia sylwetki patrona. Doskonałym przerywnikiem było słuchanie fragmentów „Króla Maciusia Pierwszego”. W klasach starszych odbyły się dyskusje na temat: „Jakie techniki stosowane przez Korczaka sprawdziłyby się w naszej klasie?”. Okazało się, że nieco zmodyfikowane sposoby pracy w Domu Sierot to dobre metody pracy wychowawczej również we współczesnej szkole. My stosujemy: SKRZYNKĘ NA LISTY, KONTRAKTY, DYŻURY, GAZETKI, KSIĘGĘ POCHWAŁ I UPOMNIEŃ, POCZTÓWKI PAMIĄTKOWE, NIEZAPOMINAJKI. Ponieważ hasłem przewodnim obecnego roku szkolnego jest ZDROWY STYL ŻYCIA pokusiliśmy się poszukać w twórczości patrona przesłanie na ten temat i nie zawiedliśmy się - Janusz Korczak w „Prawidłach życia „napisał:

„Piesze wycieczki, pływanie, wiosłowanie, rower, ślizgawka, biegi, skoki. Ręce, nogi, plecy bolą, zmęczony jest człowiek, ale zadowolony.”

„Człowiek lubi wysiłek. Lubi, żeby mu się udało, chce wiedzieć, czy potrafi, co może, mimo trudności chce skończyć i zwyciężyć, przekonać siebie i innych, że silny i zręczny.” 

„Zdrowie — to najważniejsze dobro życia, chory bogacz jest biedakiem; więc pomyśl, jakim skarbem dla ubogiego jest zdrowie.

Zawsze, kiedy sięgamy do słów Janusza Korczaka, zatrzymujemy się, zastanawiamy i czerpiemy z tego nieustająco bijącego źródła. Tak było i tym razem – przytoczone cytaty stały się punktem wyjścia do opracowania przez każdą klasę katalogu zdrowych nawyków ucznia. Wszystkie materiały zostały złożone u opiekuna Parlamentu Uczniowskiego, który wypracował SZKOLNY KATALOG ZDROWEGO STYLU ŻYCIA.

Doskonałym podsumowaniem tego niezwykłego dnia był apel – spektakl słowno – muzyczny, który humorystycznie zobrazował „zwykły dzień w szkole”. Było radośnie i miło.

Dla pierwszaków Dzień Patrona jest jednym z najbardziej zapamiętanych dni w szkolnej drodze do dorosłości. Wówczas bowiem, po 6–u tygodniach nauki, odbywa się RADOSNY EGZAMIN NA UCZNIA i choć jest on radosny, to zarówno dzieci i wychowawczynie podchodzą do niego bardzo poważnie. Tym razem uczniowie wykonywali zadania KRÓLA OŁÓWKOSA i jego żony. Były wiersze, piosenki i tańce. Na każde pytanie odpowiedź wypadła celująco, dlatego pan Dyrektor nie miał wątpliwości, że egzamin został zdany z wyróżnieniem. Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ich pobyt w szkole wypełniały tylko radosne chwile.

Kolejny ważny dzień w naszej szkole to 16 października.  Sala gimnastyczna przepełniona była jak nigdy. Już drugi raz przystąpiliśmy do BICIA REKORDU W JEDNOCZESNEJ RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO – ODDECHOWEJ organizowanej przez WOŚP. Zasada była prosta – dokładnie w południe przez pół godziny pięcioosobowe drużyny z każdej klasy prowadziły resuscytację krążeniowo – oddechową. W sumie ponad 100-u uczniów i nauczycieli biło rekord, ale nie liczba była dla nas ważna – najważniejsza okazała się idea pokazująca, że nawet małe dziecko może uratować komuś życie. Od wielu lat przeszkoleni przez Jurka Owsiaka trenerzy szerzą wiedzę o podstawowych czynnościach ratujących życie. Wielokrotnie udowodniliśmy, że o udzielaniu pierwszej pomocy wiemy naprawdę dużo.

 

                Kolejnym wydarzeniem, które na stałe zapisaliśmy w kalendarzu imprez jest SADZENIE DRZEW NAD ZALEWM. Od kilku lat wspólnie z Nadleśnictwem w Zielonej Górze oraz Kołem Łowieckim Jeleń tworzymy ALEJĘ OPTYMISTÓW. Posadzone wcześniej lipy stają się coraz dorodniejsze i patrzymy na nie z satysfakcją – mówiąc to my sadziliśmy te drzewka. Tym razem przenieśliśmy się na drugą stronę i zasadziliśmy 34-y jarzębiny. Jesienią będą pięknie czerwieniły się na tle zieleni lasu. Po pracy zgromadziliśmy się przy ognisku i z apetytem zjedliśmy pieczone kiełbaski. Radosnym momentem stało się wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego MIESZKAŃCY LASU. Miło było, że mimo wielu obowiązków czas na wspólnie spędzone chwile znaleźli nasi rodzice, jeszcze milej będzie wspólnie przechadzać się wśród dorodnych lip i jarzębin zasadzonych przed laty.

Ponure dni jesienne wypełniliśmy odwiedzinami w teatrze. Znana wszystkim opowieść o Panu Kleksie została opowiedziana muzyką. Taka niezwykła adaptacja była prawdziwą ucztą dla oczu i uszu czwartoklasistów. Podobne wrażenia przywiozły z teatru klasy IIIa i IIIb, które obejrzały spektakl PINOKIO. Doskonałym sposobem na szare jesienne dni dla klas VI-tych stały się odwiedziny zielonogórskiego Planetarium, a w nim - „Powrót na księżyc” oraz obejrzenie wystawy interaktywnej w Centrum Przyrodniczym pt.” Połącz się – emocjonująca przygoda z komunikowaniem się na odległość”.

                Jak widać szaruga jesienna może być rozświetlona wieloma różnorodnymi aktywnościami, które łączą przyjemne z pożytecznym i dają poczucie dobrze spędzonego czasu.

Beata Kaszewska

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM

fgfg