KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2017/ 2018

 

grudzień  

 

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

           

Mimo jesiennego uśpienia za oknem, nie może narzekać na nudę – wręcz przeciwnie mamy wrażenie, że nasz szkolny pociąg pędzi niczym ekspres mijając wiele barwnych stacji.

 

PRZYSTANEK - NIEPODLEGŁOŚĆ

 

            Od pewnego czasu obserwujemy tendencje do innego niż zwykle celebrowania Narodowego Święta Niepodległości. Nie zabrakło oczywiście podniosłych uroczystości, apeli, prezentacji, godzin wychowawczych, które przypomniały wieloletnie waliki o odzyskanie niepodległości, upamiętniły poległych i skłoniły do refleksji nad wagą tych odległych dni dla dzisiejszych pokoleń. Ucząc się jednak od innych społeczeństw, staramy się wspólnie radować i świętować jednocześnie. Świetną zabawą okazała się GRA MIEJSKA – WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ, do której zaprosili nas przyjaciele z Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Czerwieńsku. Uczniowie wykonywali różne zadania dobrze się bawiąc, a jednocześnie przypominając  sobie podstawowe fakty z dziejów naszej ojczyzny. Dzieci miały za zadanie stworzenie portretu współczesnego patrioty, wykonanie kotylionów, rozwiązanie krzyżówek związanych z historią Polski. Nie zabrakło również gier zręcznościowych i rywalizacji sportowej. Na zakończenie każde dziecko otrzymało symboliczny kwiatek, który złożyło pod pomnikiem pamięci. Wspaniałą okazją do radowania się było spotkanie naszych uczniów z przedszkolakami na „Święcie pieśni patriotycznej”. Piękne wykonania najpopularniejszych pieśni porwały słuchaczy do wspólnego śpiewu. Najbardziej cieszy fakt spotkania wielopokoleniowego – przedszkolaków, uczniów podstawówki, z gimnazjalistami i absolwentami – członkami chóru pod dyrygenturą pani Bożeny Wesołowskiej. Kolejnym elementem świętowania niepodległości była wizyta kilku klas w jednostce wojskowej. Pokazy nowoczesnego sprzętu połączone były z próbami strzeleckimi pod okiem wykwalifikowanej kadry. Polowa kuchnia z grochówką i ciepłą herbatą pozwoliła na rozgrzanie się w ten listopadowy chłodny dzień. Na krótką lekcję historii zaproszono nas do sali tradycji i pokaz filmu o wyposażeniu i możliwościach bojowych naszej armii. Sądzimy, iż takie wielowymiarowe świętowanie jest najlepszą lekcją historii dla młodego pokolenia i powodem do szczerej radości z faktu, iż możemy żyć w suwerennym kraju.

 

PRZYSTANEK - BEZPIECZNA +

 

            To już kolejny miesiąc realizacji założeń rządowego programu BEZPIECZNA +, którego celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa uczniów, zarówno w szkole, jak i poza nią. W minionym miesiącu zrobiliśmy naprawdę wiele. Pierwszym krokiem były spotkania wszystkich klas z przedstawicielami Urzędu Komunikacji Elektronicznej w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno – informacyjnej pt. „Mój smartfon, mój świat – klikam z głową”. Uświadamianie dzieciom zagrożeń płynących z powszechności urządzeń multimedialnych, ochrona przed cyberprzemocą, świadome korzystanie z dobrodziejstw cywilizacyjnych – oto główny cel tych spotkań.

 

W ramach „Bezpiecznej +” założyliśmy sobie edukację dotyczącą zdrowego stylu życia rozumianego wieloaspektowo. Zasady właściwego odżywiania, piramida żywieniowa, znaczenia zdrowego śniadania i jego samodzielne przygotowanie – tym zagadnieniom poświęciliśmy dzień pod hasłem ŚNIADANIE DAJE MOC. Już po raz kolejny przekonywaliśmy uczniów, że mały może wiele, a przygotowanie zdrowego śniadania jest naprawdę proste. Udało się – przyrządzony przez siebie  posiłek, w towarzystwie klasowych przyjaciół zajadaliśmy z nieudawanym smakiem. Właściwemu odżywianiu poświęciliśmy cały tydzień. Podczas przerw mieliśmy okazję obejrzeć filmiki o tematyce prozdrowotnej, uczyliśmy się hymnu Świeżaków, które w ogromnych ilościach pojawiły się w naszych klasach, wykonaliśmy szkolną ( ogromną) piramidę zdrowia. W tym roku nawet Mikołaj zorganizował nam ZDROWE MIKOŁAJKI. Od samego rana w stołówce czekały na nas prawdziwe smakołyki. Były koktajle, sałatki i koreczki owocowe i warzywne, zdrowe przekąski – jednym słowem zdrowo i kolorowo. Śnieżynki roznosiły do każdej klasy te pyszności, które zajadaliśmy ze smakiem. Po jedzeniu – spotkanie ze stomatologiem. Pani doktor przygotowała dla nas wykład „Jak zadbać i higienę jamy ustnej?”. Dzień zakończyły warsztaty z zawodowymi ratownikami medycznymi, którzy uczyli nas jak radzić sobie, kiedy ktoś obok nas potrzebuje pomocy przedmedycznej – taka wiedza i umiejętności mogą okazać się bezcenne.

 

            Największym wydarzeniem w ramach realizacji programu była DEBATA ŚRODOWISKOWA pod hasłem: CZY WSZYSTKO CO WYDAJE SIĘ ZDROWE, NAPRAWDĘ TAKIM JEST? Postawiliśmy sobie prowokacyjne pytania, aby zastanowić się czy ulegając istniejącym stereotypom, nie brniemy w ślepą uliczkę, w której mogą czyhać na nas niebezpieczeństwa. Do wspólnej dyskusji zaprosiliśmy specjalistów, którzy na co dzień zawodowo zajmują się problematyką zdrowego stylu życia w różnych wymiarach. Nasze zaproszenie przyjęli:

 - dr Grażyna Biczysko - adiunkt w katedrze sportu i promocji zdrowia na Uniwersytecie Zielonogórskim (absolwentka naszej szkoły)

- Mgr Sławomir Landyszkowski trener kadry juniorów i młodzieżowców do 23 lat, trener główny bloku sprintu w PZLA, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w biegach na 600, 400,300 m i sztafetach:4x400 i 4x100m w latach 1995-98, Członek kadry narodowej Juniorów w latach 1996-1998, reprezentant Polski w Mistrzostwach Europy Juniorów i meczach międzypaństwowych. Od 2009 roku trener Kadry Narodowej 400m, 4x400m, absolwent naszej szkoły)

- Alicja Karwot – Sikora dietetyk sportowy z Food Med Centrum, Instruktor Rekreacji Ruchowej ze specjalnością Samoobrona, Instruktor Programu „Mały Karateka”, instruktor w KK Nidan w Zielonej Górze, (medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Polski, turniejów ogólnopolskich i miedzynarodowych w karate tradycyjnym. Członek PZKT. Posiadaczka stopnia mistrzowskiego 1 DAN ITKF. W FoodMed Centrum układa plany żywieniowe profesjonalnym sportowcom oraz osobom uprawiającym sport na poziomie amatorskim.)

- Joanna Nawojska z Akademii Zdrowia i Urody (miłośniczka biegania)

 - Jolanta Mikołajczyk - fizjoterapeuta Zakładzie Rehabilitacji SP ZOZ MSW w Zielonej Górze

 

            W debacie uczestniczyli też: Leszek Jędras – przewodniczący Rady Miejskiej, Ewa Wójtowicz – radna, Przemysław Góralczyk – dyrektor Gimnazjum w Czerwieńsku, Halina Kwaśniewska – higienistka szkolna, rodzice, nauczyciele, uczniowie z samorządu szkolnego.

 Na dyskusję złożyły się rozważania w ramach trzech paneli:

  1. Moja sylwetka – moja sprawa - rozważania skupiły się wokół problemów wynikających ze złego odżywiania, ze skrajnego podejścia do odchudzania i wynikłych z tego zgubnych chorób, wreszcie z bezrefleksyjnego szukania porad w INTERNECIE, a nie u specjalistów;
  2. Zdrowa żywność – nie zawsze taka zdrowa – zastanawialiśmy się czy wiemy, co jemy, czy czytamy etykiety na kupowanej żywności, czy potrafimy podejść z głową do reklam telewizyjnych, czy wiemy czym są suplementy i leki, czy potrafimy sami przygotować zdrowe posiłki;
  3. Sport to zdrowie – prawda, czy fałsz? – dyskusja miała dać odpowiedź na pytania związane z niebezpieczeństwami tkwiącymi w niewłaściwym podejściu do sportu - przetrenowaniu, wspomaganiu farmakologicznemu, wycieńczeniu, urazami.

           

        Moderator – Pan Jacek Gębicki zachęcił gości do wygłaszania swoich poglądów. Początkowo nieśmiało, ale z czasem coraz bardziej zdecydowanie uczestnicy brali udział w dyskusji. Zaproszeni specjaliści rzucili nam światło na wiele stereotypów, wyjaśniali zawiłości i pułapki, w które wpadamy. Zgodziliśmy się, iż umiar we wszystkim jest drogą do sukcesu. Padła też informacja o trójkącie sukcesu, w którym współistnieć muszą: SPORT, ZDROWA DIETA I SPOKOJNA GŁOWA.

            Sądzimy, iż debata uzmysłowiła nam, jak bardzo musimy być czujni, aby w drodze po zdrowe życie nie wpaść w ślepy zaułek, który skutecznie zniweczy nasze zamiary.

 

PRZYSTANEK – KULTURA (w dziennikarskim skrócie)

 

- udział w spektaklu „Pinokio”

- udział w spektaklu profilaktycznym pt. „Magiczny kapelusz”

-spotkanie z filharmonią „Tra-ta-ta-ta, co tak głośno gra! Czyli o helikonie i saxormie”

- udział w koncercie „Akademia Jazzu” Prezentacje wokalne piosenek Elli Fitzgerald. Występ Big-banbu”

- spektakl w teatrze Lubuskim „Strażniczka Zielonego Lasu”

- „Czary – mary wosku lanie…” – zabawy i wróżby andrzejkowe

Trzeba przyznać, że pasażerowie naszego szkolnego pociągu nie mogli nudzić się podczas listopadowo- grudniowej podróży.

***

W listopadzie zorganizowaliśmy akcję „Prosimy, napełnij nasze brzuszki” w ten sposób chcieliśmy pomóc porzuconym zwierzakom z Zielonogórskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, przetrwać zimę. Każdego roku dzieci z całej szkoły pokazują, że potrafią pomagać. Zebraliśmy bardzo dużo jedzenia, koców, misek, zabawek dla juniorów. W imieniu wszystkich czworonogów

DZIĘKUJEMY

Uczniowie klasy Ic

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM

fgfg