KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2017/ 2018

 

 styczeń

 

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

MAGICZNY CZAS NIECH ZMIENI NAS, NIECH SERCA ROZPROMIENI…

Wir życia w jaki wpadamy nie pozawala nam na oddech. „Szybko, szybciej” – niemal słyszymy własny głos, który nas pogania. Tak wiele jest do zrobienia, w tylu miejscach musimy być.  To znak dzisiejszych czasów i chyba nie jesteśmy w stanie się temu przeciwstawić. Jest jednak magiczny czas, który zaczarowuje nasze serca i umysły, czas, który niczym czarodziejska różdżka odmienia nasze życie – to BOŻE NARODZENIE.

Zanieść pomoc…

Od wielu lat zyskujemy przekonanie, iż nawet najbardziej nieczuli ludzie potrafią w bożonarodzeniowej gonitwie zatrzymać się i „rozmrozić” swoje serca, łagodniej i życzliwiej spojrzeć na drugiego człowieka. Nowego wymiaru nabiera słowo WRAŻLIWOŚĆ, która wdziera się w nas niepostrzeżenie, u jednych pozostaje na chwilę, u innych zamieszka na zawsze – ważne, że pozwala czynić dobro.

Piękny gest uczynili rodzice, uczniowie i wychowawca klasy Ic, którzy środki uzyskane od sponsorów postanowili przeznaczyć na pomoc dzieciom w Syrii. Wierzymy, że te fundusze choć w niewielkim stopniu pozwoliły na czas świąt Bożego Narodzenia zapomnieć małym Syryjczykom o ich okrutnym losie.

Jak każdego roku również nasi wolontariusze starali się pozyskać fundusze na pomoc potrzebującym. Wspólnie wykonane karki świąteczne oraz wypieki rozprowadzali wśród rodziców i uczniów. Cieszymy się, że tak wielu z nas jest gotowa wspierać potrzebujących.

Od wielu już lat przed nastaniem zimowych mrozów pamiętamy o podopiecznych Zielonogórskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Tym razem klasa Ic w imieniu porzuconych psów i kotów poprosiła: „ Napełnij nasze brzuszki” i jak na grudniowy czas przystało nie pozostaliśmy obojętni. Przez kilka tygodni zgromadziliśmy pokaźną ilość pokarmu, koców, misek, zabawek. I choć zwierzaki nie potrafią podziękować, to jednak każdemu, kto przyczynił się do polepszenia „psiej doli” w ich imieniu DZIĘKUJEMY!

Chęć pomagania pozostanie z nami nadal. Pełną parą ruszyły przygotowania do zagrania wspólnie z Jurkiem Owsiakiem w jego Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. I już dziś wiemy, że „Będzie się działo…”

Wigilijny czas…

Już na początku grudnia poczuliśmy, że zbliża się wyjątkowy czas Bożego Narodzenia. Na korytarzach i w klasach stanęły niczym piękne panny choinki, pojawiły się też ozdoby wykonane przez uczniów. Ostatni dzień przed feriami był inny niż zwykle. Klasy przybrały świąteczny wystrój, na środku stanęły stoły z siankiem pod białymi obrusami. Jak przystało na Wigilię były tradycyjne przysmaki – w każdej klasie inne, ale nie to było ważne – najważniejsza była atmosfera. Byliśmy inni- eleganccy, uroczyści, mili, z życzliwością łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy życzenia. Nie mogło zabraknąć kolęd. Poczuliśmy się jak jedna wielka rodzina i może dlatego  odwiedził nas Gwiazdor z workiem pełnym prezentów. 

Hej kolęda, kolęda…

Świąteczny nastrój panował u nas także po Nowym Roku. Przygotowywaliśmy się do kolejnego ważnego wydarzenia. Tym razem postanowiliśmy kultywować staropolską ludową tradycję kolędowania. To już po raz szósty spod szkoły wyruszył barwny pochód kolędników, w którym pojawiły się aniołki, pasterze, królowie, diabły, kostuchy i inne postaci. Na czele z wirującą gwiazdą, z naszym starym wielbłądem i mędrcami, ze śpiewem dotarliśmy pod Ratusz, gdzie oczekiwali nas włodarze miasta, przedszkolaki, gimnazjaliści i mieszkańcy.  Stała się też rzecz niebywała – oto zabrzmiał niezwykły chór przedszkolaków, uczniów, nauczycieli, urzędników i przygodnych przechodniów. Zapustne rymowanki kolędników wprawiły nas w dobry nastrój.  Było magicznie! Cieszymy się, że „odkurzona” w 2013 roku tradycja na stałe wpisała się  do kalendarza imprez naszego miasteczka  i być może pozostanie z nami na dłużej. Jednego jesteśmy pewni – wszystkim mieszkańcom Czerwieńska życzymy wszelkiego dobra w rozpoczynającym się właśnie roku. Niech będzie tak radosny i kolorowy jak nasz korowód kolędników.

Beata Kaszewska      

POKAZALIŚMY KLASĘ!

W tym roku szkolnym Gazeta Lubuska, po raz kolejny, ogłosiła konkurs „Pokażcie klasę” oraz „Nauczyciel na medal”. Plebiscyt organizowany był we współpracy z Lubuskim Urzędem Wojewódzkim – Wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczakiem oraz Lubuskim Kuratorem Oświaty – Ewą Rawą.

Lubuski Kurator Oświaty pani Ewa Rawa podkreśliła, iż konkurs ten umożliwia włączenie się do wspólnej zabawy całej społeczności szkolnej. Podkreśliła, że taka aktywizacja przełoży się dodatkowo na sukces całej społeczności szkolnej, a udział w plebiscycie będzie doskonałą okazją do rozwijania współpracy zespołów klasowych i nauczycielskich.

Miłym zaskoczeniem było to, że takie nominacje otrzymała klasa Ic. Mimo, iż to pierwszaki już potrafili pokazać, że potrafią uczyć się, pracować, bawić się i pomagać innym. Dzięki głosom, które zebrali drogą SMS-ową oraz KAPITULE weszli do etapu wojewódzkiego. To wielki sukces. W ramach obowiązkowych zadań należało wykonać plakat „Bezpiecznie korzystamy z urządzeń elektrycznych” oraz nagrać krótki filmik promujący kulturę kibicowania. Można nas obejrzeć na YouTube  KLASA NA MEDAL

Rodzice aktywnie włączyli się do pracy. Wspomagali działania wychowawcy, współuczestniczyli w realizacji obowiązkowych zadań. Znaleźli sponsorów, dzięki którym pierwszaki mogły walczyć dalej. JEDNAK podjęto decyzję o rezygnacji  z dalszych zmaga, a zebrane pieniądze postanowiono przeznaczyć na pomoc dzieciom z Syrii. Wszystkich wzruszył los małych Syryjczyków.

Nominację w plebiscycie Gazety Lubuskiej „Nauczyciel na medal” otrzymała pani Iwona Mielczarek, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. W pierwszym etapie: Zielona Góra i powiat zielonogórski, zajęła III miejsce, co dało jej awans do etapu wojewódzkiego. Rywalizowało 25 nauczycieli. Ostatecznie wychowawczyni klasy Ic zajęła VII miejsce w województwie.

19 grudnia 2017 r. w Gorzowie Wielkopolskim została zorganizowana uroczysta gala, podczas której zwycięzcom wręczono dyplomy, medale oraz nagrody.

/>

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy trzymali za nas kciuki i dopingowali nas z całego serca. Podziękowania kierujemy także do pani Joli Rzeszuto i pani Oli Barskiej oraz pana Marcina Gorzelanego – bez ich wsparcia nie udałoby się nam nagrać filmu.

Uczniowie klasy Ic,

rodzice

wychowawca Iwona Mielczarek

Gratulujemy zarówno klasie Ic, jak i ich wychowawczyni pani Iwonie Mielczarek – życzymy, aby wypracowany sukces owocował wieloma pięknymi chwilami i przyświecał wszystkim szkolnym dniom.

społeczność Szkoły Podstawowej w Czerwieńsku

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM

fgfg