KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2017/ 2018

 

 luty

 

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

 

"Człowiek lubi wysiłek. Lubi, żeby mu się udało, chce wiedzieć, czy potrafi, co może, mimo trudności chce wiedzieć, czy potrafi, co może, mimo trudności chce skończyć i zwyciężyć, przekonać siebie i innych, że silny i zręczny. Zresztą siedzenie męczy. Jeżeli w człowieku uzbiera się siła, a nie może jej zużyć, siedzi jakby głodny ruchu, znudzony, jakby zatruty."

Te słowa naszego patrona Janusza Korczaka przyświecały wielkiemu wydarzeniu jakim było otwarcie nowej sali gimnastycznej w naszej szkole.

Trochę historii

„ W zdrowym ciele – zdrowy duch” – te słowa od wielu dziesięcioleci powtarzamy naszym uczniom, co więcej staramy się przekuć je w czyn.

A nie było to łatwe, gdyż warunki realizacji zajęć wychowania fizycznego w naszej szkole były naprawdę trudne. Jednak nigdy nie poprzestawaliśmy na tym stwierdzeniu – szukaliśmy miejsc i sposobów, aby rozwijać kulturę fizyczną naszych uczniów. Jak zatem radziliśmy sobie na przestrzeni lat? W czasach, gdy szkoła podzielona była na dwa budynki klasy starsze miały do dyspozycji salę gimnastyczną, zaś klasy młodsze uczące się przy ul. Księdza Muchy musiały szukać rozwiązań zastępczych. Początkowo korzystaliśmy z uprzejmości parafii i w-f realizowaliśmy w niewielkiej salce wyłożonej wykładziną z kilkoma drabinkami. Kiedy dopisywała pogoda zajęcia realizowaliśmy na terenie wokół szkoły. Przez kilka kolejnych lat na w-f chodziliśmy do sąsiadującego ze szkołą MGOK-u. Kiedy i to rozwiązanie stało się niemożliwe, z pomocą przyszło nam dowództwo jednostki wojskowej w Czerwieńsku. Przez wiele lat dojeżdżaliśmy na halę jednostki, gdzie wreszcie mogliśmy cieszyć się dużym obiektem sportowym. Część klas zajęcia wychowania fizycznego realizowała na basenie w Zielonej Górze, a nawet przez trzy lata w Drzonkowie. Jak widać wachlarz pomysłów był pokaźny, co ważne nigdy „nie składaliśmy broni” i robiliśmy wszystko, aby zaszczepiać naszym uczniom sportowego ducha.

Będzie nowa sala gimnastyczna

Zmiany w oświacie oraz budowa gimnazjum wraz z halą sportową nieco pomogły nam w kwestii lekcji w-f, jak się potem okazało, na krótko. Oto bowiem ilość godzin w-fu została zwiększona, klas zaczęło przybywać, a na horyzoncie zaczęła rysować się szkoła ośmioklasowa. Wszystkie te przesłanki oraz wnioski rodziców i uczniów dotyczące kwestii poprawy warunków rozwoju kultury fizycznej stały się motorem napędowym do podjęcia kroków w kierunku budowy nowego obiektu. Początkowo nieufnie słuchaliśmy zapowiedzi powstania na jednym z boisk budynku mieszczącego salę gimnastyczną oraz kilka pracowni przedmiotowych. A jednak stało się! Oto bowiem 21 czerwca 2016 odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego obiektu. Już po wakacjach naszym oczom ukazały się jego zarysy. Prace postępowały szybko i choć po drodze napotykaliśmy na przeszkody to moment ich zakończenia był coraz bliższy.

Uroczyste otwarcie obiektu

            2 lutego 2018r. na stałe wpisze się do historii naszej szkoły. Do użytku oddany został nowoczesny kompleks łączący arenę sportową o wymiarach 12 X 24 m, trzy nowoczesne pracownie dydaktyczne (przyrodnicza, matematyczna i informatyczna), salkę treningową oraz pełne zaplecze szatniowe z natryskami. Rozwiąże to problem lokalowy szkoły i pozwoli na wygospodarowanie nowych, stałych pomieszczeń na potrzeby świetlicy szkolnej, która zapewnia codzienną opiekę dla ponad 100 uczniów. Na budynku zostały zamontowane panele fotowoltaiczne, pozwalające na znaczne ograniczenie kosztów, ponoszonych na zakup energii elektrycznej.

 

FILM Z OTWARCIA NOWEJ SALI GIMASTYCZNEJ I PRACOWNI PRZEMIOTOWYCH

 

           Wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn złożył gratulacje i wyrazy uznania wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia.

Wysiłki włożone w pozyskanie środków finansowych na budowę sali gimnastycznej oraz środków z Unii Europejskiej na sfinalizowanie projektu budowy i wyposażenia nowoczesnych pracowni przedmiotowych zaowocowały powstaniem nowoczesnej infrastruktury i atrakcyjnej oferty dla uczniów. Jestem przekonany, że projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej, którzy bardzo chętnie będą korzystać z nowych obiektów, aby realizować swoje pasje i spełniać naukowe marzenia – mówił wicemarszałek.

            Jak podkreślał wicemarszałek każda inwestycja, która poprawia jakość edukacji jest niezmiernie ważna i potrzeba. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że współpraca pomiędzy samorządami różnego szczebla jest udana.

Dopełnieniem części oficjalnej uroczystości była część artystyczna. Jak to w sporcie bywa, słowa zostały zastąpione pokazami sprawności ruchowej naszych uczniów. Z nieukrywaną dumą prezentowaliśmy popisy gimnastyczne, baletowe, akrobatyczne i taneczne. Wspaniale prezentowali się przedstawiciele sztuk walki oraz gier zespołowych. Krótkie przedstawienie stało się zapowiedzią sukcesów sportowych, których osiągnięcie będzie łatwiejsze w tak sprzyjających warunkach.

            Jako społeczność szkolna pragniemy jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tak ważnego dla nas obiektu. Słowa wdzięczności niech wyrazi wiersz, którym na uroczystości zebranym gościom podziękowała przewodnicząca parlamentu uczniowskiego:

„Szanowni goście - to co wam powiem – nikomu się nie mieści w głowie!
W czerwieńskiej sali gimnastycznej cisnęły się talenty liczne,

Jaś w siatkówkę gra wspaniale, kto przegoni małą Alę?
Hubert wzrostu niewielkiego, bramki strzela jak sam Diego!

Jak pomieścić tyle klas w małej salce – pytam Was?
Ktoś na pomysł wpadł bombowy…. Może obiekt całkiem nowy?

Za te poty, ducha walki, za dyplomy i pucharki
Chyba nam się to należy?!
Rada Miejska też w to wierzy!!!

Już uchwała podpisana – Tak jest! będzie nowa hala!
Najpierw kamień wmurowali, w pocie czoła budowali
Wiele trudu przy tym było, wiele osób się głowiło…

No i powstał całkiem nowy – obiekt iście wyjątkowy:
Duża sala gimnastyczna z prysznicami i szatniami…
Trzy pracownie dydaktyczne,
Jest i pomieszczenie śliczne –
Na świetlicę wymarzone – nasze trudy zakończone i marzenia są spełnione!

Dziękujemy władzom miasta, budowniczym i sponsorom,
że się z sercem pochylili nad czerwieńskich uczniów dolą!

Beata Kaszewska

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM

fgfg