KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2017/ 2018

 

 kwiecień

 

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

„…Zimy mamy już dość

Wiosna to miły gość!...

Tegoroczna zima długo nie chciała dać za wygraną, jednak zegary biologiczne cykały bez zarzutu – wszyscy czuli nadchodzącą zmianę pór roku. Choć aura wcale nie była ciepła, to data 21 marca nie dawała wyboru – należało przywitać wiosnę. Zaczęło się słodko – kosze z cukierkami powędrowały do każdej z klas. Przerwy obwieszczała muzyka – oczywiście ciepła i radosna. Kolor zielony był wszechobecny. Wiosnę – malowano, rysowano, wyśpiewano, opisano – po prostu powitano. Pamiętając o ekologii, zrezygnowaliśmy z topienia Marzanny, ale miniaturowe papierowe kukiełki podpaliliśmy i utopiliśmy w wiadrze, a na koniec rozrzuciliśmy lód na cztery strony świata. Największe atrakcje czekały jednak po trzeciej lekcji – sportowe powitanie – godne i modne. Pierwszaki wzięły udział w wyścigach na wesoło. Najważniejsza była dobra zabawa, a kolorowe dyplomy przypieczętowały zwycięstwo każdego uczestnika. Nieco większymi umiejętnościami musiały wykazać się klasy II – VI, które wzięły udział w biegu patrolowym. I tutaj współdziałanie zespołowe i dobry humor okazały się najważniejsze, a ukończenie biegu dla wszystkich uczestników stało się swoistym zwycięstwem. Klasy siódme rozegrały turniej koszykówki, a ponieważ drużyny były mieszane, to wygrani byli w każdej z klas. Dzień był długi i choć na dworze było chłodno, to powitanie wiosny uznaliśmy za udane.

Skoro nastała nowa pora roku, nastał też czas rozruszania zastałych przez zimę mięśni, wyjścia z domu na boiska, rowery i plenerowe siłownie. W celu uświadomienia jak bardzo przyjemnie jest się poruszać zorganizowaliśmy TYDZIEŃ SPORTOWYCH PRZERW. Na dobry początek na korytarzach stanęły tory przeszkód – okazało się, że większość uczniów pokonała je z powodzeniem. Kolejne dni rozwijały naszą skoczność i zwinność – przewroty, podskoki, przeskoki, pajacyki – to także potrafili wykonać wszyscy. Ruch przy muzyce – to specjalność naszej szkoły – nie zabrakło więc i tańca. Okazją do wyciszenia się po wyczerpujących zajęciach było oglądanie krótkich filmów, w których prezentowane były sylwetki słynnych sportowców.

Choć zrobiliśmy naprawdę wiele, to o wiosennym cieple mogliśmy tylko pomarzyć, ale że wiosna jest już z nami wiemy z całą pewnością. Właśnie teraz po zimowym uśpieniu i rozleniwieniu nabieramy energii, chce nam się działać. Jak zwykle wiosna przynosi ze sobą „worek z konkursami” i jest on naprawdę pokaźny:

  • Uczniowie klas I-III wzięli udział w ogólnopolskim konkursie logicznego myślenia ZUCH- czekamy na wyniki
  • Po eliminacjach szkolnych odbyła się kolejna edycja MATEMATYCZNEGO KANGURA – w czerwcu dowiemy się kto poradził sobie najlepiej.
  • Podczas Gminnego Konkursu Informatycznego uczestnicy zmierzyli się z testem teoretycznym, po którym sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. Najlepszą w kategorii klas I-III okazała się Magdalena Siwińska, z klas IV-V Szymon Dudek, zaś w kategorii klas VI-VII wygrała Paulina Lewkowicz – Głodek – wszyscy reprezentowali Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku.
  • Zuzanna Ignaczak została finalistką etapu rejonowego przedmiotowego konkursu z języka polskiego, liczymy, że kolejne zmagania przyniosą równie dobre rezultaty.
  • Nominację do etapu rejonowego konkursu biblijnego organizowanego przez stowarzyszenie UBIBLIJNIENI wywalczyła Anna Zaremba.
  • Pierwsze przesłuchania w ramach PRO ARTE na poziomie gminnym za nami. Do kolejnego etapu konkursu recytatorskiego nominacje uzyskali: Zuzanna Paprzycka, Noemi Kowalska, Agata Stanisławiszyn, Lidia Węclewicz, Kinga Stec, Aleksander Pietryka i Rozalia Pukacka. Eliminacje do Lubuskiego Festiwalu Piosenki zakończyły się szczęśliwie dla Zuzanny Paprzyckiej, Patrycji Michalskiej i Małgosi Żmudy, które wyśpiewały nominację do etapu powiatowego. Wyróżnieniem może poszczycić się Weronika Przybyła.
  • Klasa IVc wykonała palmę wielkanocną, która w konkursie organizowanym przez MGOK zajęła IIe miejsce.
  • W szkolnym konkursie piosenki obcojęzycznej pierwsze trzy miejsca wyśpiewały kolejno: Lidia Węclewicz, Paulina Lewkowicz – Głodek i Patrycja Michalska.

Jak widać wachlarz konkursów był imponujący – każdy mógł znaleźć coś dla siebie, wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wraz z nadejściem wiosny zakończyliśmy realizację projekt UNICEFU - „Pomóżmy dzieciom z Syrii przetrwać zimę”. Projekt realizowali uczniowie klasy Ic wraz z wychowawcą i rodzicami. Zaczęli od kampanii informacyjnej. Na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty i informacje na temat Syrii oraz celów akcji. Następnie wszystkie klasy obejrzały przejmujące filmy, które ukazały życie w miejscu ogarniętym wojną. Największe wrażenie zrobiła na wszystkich Saja, dziewczynka, która doświadczyła tragedii, a jednak z wiarą patrzy w przyszłość. Do akcji włączyły się dzieci z klasy IIIc. Zorganizowały "słodki dzień", z którego dochód przekazano koordynatorowi projektu. Do współpracy udało się zachęcić osoby, które przekazały swoje prace na aukcję. Każdy, mógł obejrzeć wystawę prac i zabrać wybraną przez siebie rzecz zostawiając darowiznę. Dzięki paniom: Joannie Wojtaszek, Małgorzacie Kluj, Sławomirze Jankowiak, Marii Raszce, Bożenie Cisakowskiej, Agnieszce Rynkiewicz-Bani, Katarzynie Chwiałkowskiej oraz panu Romanowi Radzikowi udało się zebrać 1188 złotych. Wielką rolę odegrała też pani Małgorzata Jóźwiak, która z ogromną determinacją zachęcała do wsparcia akcji. Wszystkim ludziom o wrażliwym sercu gorąco dziękujemy.

Wiosna ma naprawdę magiczną moc – daje siły, motywuje do działania, porusza serca i po prostu cieszy.

Beata Kaszewska

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM

fgfg