KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2018/ 2019

 

 listopad

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

Jesteśmy Polakami. Żyjemy w pięknym kraju nad Wisłą.

                „Wisło szara, nie zamieniłbym cię na dumną Tamizę ani zawrotną Niagarę, ani tajemniczą Zambezi, ani magiczny Ganges. Tamte może stokroć piękniejsze, mówiłyby do mnie językiem, którego nie rozumiem. Ale kocham Wisłę warszawską i oderwany od Warszawy odczuwam żrącą tęsknotę. Warszawa jest moja i ja jestem jej. Powiem więcej: jestem nią.”

Janusz Korczak

                Rok 2018 w sposób szczególny akcentował obchody jednego z najdonioślejszych wydarzeń, jakim jest STULECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. W tym czasie staraliśmy się godnie przygotować do tego święta. Poznawaliśmy naszą ojczyznę na różne sposoby – słuchaliśmy polskiej muzyki, poznawaliśmy nasze tańce narodowe, przypominaliśmy sobie wielkich Polaków, wspominaliśmy zrywy narodowe i bohaterów tych zrywów, szukaliśmy polskości w naszej Małej Ojczyźnie. Niewątpliwie odebraliśmy wspaniałą lekcję patriotyzmu i mieliśmy niepowtarzalną okazję do spojrzenia na wolną Polskę dokładnie wiek po tym, gdy marszałek Józef Piłsudski wkroczył wśród wiwatów do Warszawy. Już we wrześniu okazją do refleksji nad tożsamością narodową było spotkanie z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego w ramach Narodowego Czytania odbywającego się, co roku pod patronatem pary prezydenckiej. Kolejne spotkanie naszych uczniów z dziełem wielkiego Polaka - Juliusza Słowackiego, miało miejsce podczas spektaklu teatralnego pt. „Balladyna”.

                Wielką ucztą dla widzów i słuchaczy oraz wycieczką w przeszłość Ojczyzny okazał się też niezwykły koncert symfoniczny zorganizowany w Filharmonii Zielonogórskiej z okazji 100-lecia ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI, na który zaproszone zostały klasy IV i VI. Uczniowie klas VII i VIII mieli okazję do spotkania z niekwestionowanymi patriotami, których sylwetki poznali z wielkiego ekranu podczas emisji filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Po projekcji odezwało się uczucie dumy i łatwiej było zdefiniować słowo patriotyzm oraz zrozumieć, jak ważna dla człowieka jest wolna Ojczyzna. To właśnie o taką Polskę walczyli uczestnicy Powstania Warszawskiego, o których pamiętaliśmy i których uhonorowaliśmy biorąc udział w akcji Bohaterów. Wyrazem tego było wysłanie kilkudziesięciu pocztówek z podziękowaniami dla Powstańców.

                Tegoroczne obchody Dnia Patrona poświęciliśmy korczakowskiej idei puszczania latawców. Tym razem były one szczególne, bo przesycone elementami narodowymi. Nie mogło zabraknąć o drodze Polski i Polaków do niepodległości. Gawędę urozmaicały prezentacje i zdjęcia oraz mało znane ciekawostki z życia Józefa Piłsudskiego. Uczniowie zachęcani pytaniami chętnie włączyli się do rozmowy, dzielili się własną wiedzą i dopytywali o szczegóły. Już następnego dnia klasy młodsze odbyły muzyczną podróż po ścieżkach naszego kraju. Zaprezentowane podczas koncertu filharmoników tańce narodowe oraz popularne pieśni patriotyczne poruszały do głębi. Uczniowie chętnie śpiewali znane im utwory i bez trudu wyrecytowali znany wszystkim wiersz - „Kto ty jesteś – Polak mały”.

                W ramach przygotowań do obchodów Święta Niepodległości zaprosiliśmy społeczność szkolną do własnych poszukiwań. Uczniowie klas starszych mieli okazję przygotować swoją wizję ojczyzny w przygotowanej prezentacji multimedialnej pt. „A to Polska właśnie”. Dzieci młodsze wraz z rodzicami poszukiwali wątków historycznych i patriotycznych przygotowując materiał do konkursu fotograficznego pn. „Nasza Mała Ojczyzna”. Zachętą do się go pokazuje i kto uczy nas postaw patriotycznych. Mimo początkowej tremy nasi mali reporterzy wspaniale zaprezentowali to, czego dowiedzieli się o Polsce i patriotyzmie.

Każdego dnia na korytarzach szkolnych pojawiały się elementy dekoracji, które przybliżały nas do głównych obchodów, tak ważnego dla wszystkich Polaków święta. Kulminacją, wszystkich podejmowanych przez nas działań był 9 listopada br. W całości poświęciliśmy go Polsce Niepodległej. Był to niezwykle uroczysty i zarazem podniosły dzień. Nie mogło zabraknąć odświętnego wyglądu szkoły, strojów galowych z narodowymi kokardami, które sami wykonaliśmy. I wydaje się, że spisaliśmy się na szóstkę. W skupieniu wysłuchaliśmy montażu słowno- -muzycznego przygotowanego przez naszych kolegów. Z radością włączaliśmy się do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Wreszcie, piętnaście minut po godz. 10 – uformowaliśmy, całą szkołą, biało-czerwony pochód i wyruszyliśmy na spotkanie z naszymi kolegami z Liceum Ogólnokształcącego bieli czerwieni, białego orła, czerwonych maków. Każda klasa przygotowała też szczególne przesłania, które miały wznieść się w przestworza – były to życzenia dla Polski oraz marzenia małych Polaków. Wierzymy, że tak szczerze wygłoszone życzenia i marzenia spełnią się, a my, jako młode pokolenie możemy się do tego przyczynić. Symboli narodowych nie mogło zabraknąć na pierwszym szkolnym święcie pierwszaków, które z dumą odtańczyły niełatwy układ poloneza.

22 września br. klasy drugie miały okazję gościć pracownika Instytutu Pamięci Narodowej pana Krzysztofa Mazura oraz badacza dziejów Czerwieńska pana Daniela Koteluka. Przygotowali oni piękną lekcję historii rozważań był także konkurs literacki „Jest taki kraj nad Wisłą…”. Klasa II b przez 8 tygodni realizowała projekt POZNAM SWÓJ KRAJ, który ukazał uczniom ich ojczyznę na różnych płaszczyznach. Na jednych z zajęć dzieci przygotowały pracę plastyczną na konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego - „Mój jeden dzień na polskiej wsi”. Przedstawiciele klasy II c i V d 10 listopada br. uczestniczyli w audycji emitowanej na antenie Radia ZACHÓD. Przygotowując się do niej oglądali liczne prezentacje, przeglądali materiały, wykonywali prace plastyczne. Przeprowadzili także sondę szkolną, w której zapytali uczniów i nauczycieli o to, czym jest patriotyzm, jak i Gimnazjum, by wspólnie przejść ulicami Czerwieńska w naszym Marszu dla Niepodległej. Pod Pomnikiem Pamięci, o symbolicznej godzinie 11.11, W obecności władz samorządowych, pocztów sztandarowych i kompanii honorowej, odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Tego dnia, wielu z nas uświadomiło sobie, jaki to wielki dar – mieszkać w wolnym i niepodległym Kraju. Trzymając w rękach biało-czerwone flagi z dumą i radością świętowaliśmy to najważniejsze dla wszystkich Polaków wydarzenie. Cieszymy się, że mogliśmy w nim uczestniczyć i że „jest takie miejsce, jest taki kraj …”.

Beata Kaszewska

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM

fgfg