KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2018/ 2019

 

 grudzień

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

JESIENNE DNI KULTURĄ I ZABAWĄ MALOWANE

Kiedy za oknami jesienna słota, a świat tuli się do snu szukamy sposobów, aby dobrze wykorzystać ten czas. Jednym z nich okazało się spotkanie z literaturą. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do IV - tej edycji WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW, nad którą patronat honorowy objęło MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO oraz POLSKA IZBA KSIĄŻKI. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników. Fakt, że do pierwszego etapu przystąpiło tak wielu uczniów sprawił, że już czujemy się wygrani, bo czyż nie o to chodzi, aby spotkanie z lekturą było alternatywą dla nudy i pozwoliło polubić czytanie?

Klasy IIa I IIb we współpracy z Biblioteką Miejską w Czerwieńsku rozpoczęły realizację projektu literackiego „Uczymy się rozwiązywać problemy z detektywem Pozytywką”. Przedsięwzięcie zakłada codzienne czytanie fragmentów lektury i wejście w rolę detektywa. Kolejne rozdziały skłaniają uczniów do szukania rozwiązań zagadek, które stają przed bohaterami książki. Wiedza, pozyskana w drodze doświadczeń i eksperymentów, a także grupowej dedukcji popartej wiedzą zdobytą z różnych źródeł na pewno pozostanie w pamięci na długo.

Rodzice uczniów klasy IIIa czytając całej klasie swoje ulubione książki, chcą pokazać, jak niezwykły świat zamknięty jest między okładkami. Wystarczy je otworzyć, aby przeżyć przygody, podróże, aby śmiać się do łez, płakać lub poznawać świat

Doskonałym sposobem na jesienną szarugę dla niektórych stają się dźwięki muzyki. Niezwykłym okazał się udział klas V- tych w otwartych warsztatach Akademii Jazzu „Tribute to Andrzej Zaucha”. Swoje wspomnienia o znanym i cenionym wokaliście jazzowym snuł jego nieco młodszy kolega Janusz Szrom. Jeśli opowieść nie przekonała uczniów, to z całą pewnością uczyniła to muzyka Zauchy, która bez reszty pochłonęła słuchaczy. Wkraczanie w świat muzyki poważnej nasi najmłodsi uczniowie rozpoczynają poprzez uczestnictwo w koncertach filharmonii. Podczas ostatniego zaproszono dzieci na muzyczną opowieść „O rogach, muszlach i kapryśnej szlachciance”. Słowo malowane muzyką, a może muzyka interpretowana słowem – to wzajemne uzupełnienie najlepiej trafia do młodego odbiorcy.

Przedstawienie teatralne z przymrużeniem oka – to świetna okazja, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. Podczas spektaklu „Na jednej nodze” uczniowie klas I-III mieli okazję nie tylko do dobrej zabawy, ale także do poznania sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Klasy starsze zaprosiliśmy na przedstawienie pt. „Zaplatani w sieci”. Wywołało ono uśmiech na widowni, ale pokazało też w krzywym zwierciadle wszechobecne uzależnienie od multimediów. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie właściwie odczytali przekaz spektaklu i łatwiej im będzie dokonywać właściwych wyborów.

Któż z nas nie lubi spotkania z kinem? To wspaniały sposób na relaks i kulturalne spędzenie czasu. Bilet do kina prezentem od Mikołaja? Czemu nie? W tym roku worek siwego Jegomościa wypełniony był po brzegi zaproszeniami na różne seanse. Jedni obejrzeli „Dziadka do orzechów i cztery królestwa”, inni przeżywali przemianę bohatera filmu „Grinch – świąt nie będzie”. A może zamiast nudzić się jesienią samemu stanąć po drugiej stronie kamery? Jak się okazało to bardzo zajmujące i ciekawe wyzwanie. Nie przestraszyła się go uczennica klasy Vc, która wzięła udział w SZKOLNYM FESTIWALU FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH W GIMNAZJUM w ramach projektu "My Polacy-niepodlegli, przedsiębiorczy". Ola przygotowała film pt. „Koleje losu czerwieńskich kolei".

Książka, kino, filharmonia, teatr – są zawsze „na czasie”, ale jesienią w sposób szczególny pozwolą zapomnieć o zimnym wietrze i szarym niebie. Polecamy – sprawdziliśmy – polubiliśmy – będziemy powracać.

Kiedy pada, wieje, a zimno jest dokuczliwe lubimy spotykać się w przyjaznym gronie i wspólnie spędzać radosne chwile. Któż z nas nie czeka na magiczny czas andrzejkowych wróżb? Wystarczy zapalić świece, roztopić wosk i wypowiedzieć tajemne zaklęcie, aby porwała nas wyobraźnia. Karty, liczby, serduszka, cienie na ścianie przyprawione tańcami i pląsami – czyż nie za to kochamy ostatni dzień listopada? I choć było głośno, a lekcje odbywały się według planu – to przerwy i popołudnie były nasze. Była zabawa i wiele się działo…

W REPORTERSKIM SKRÓCIE

ü  Pamiętaliśmy o rocznicy uchwalenia KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA – przypomnieliśmy nasze prawa, ale donośnie powiedzieliśmy też o swoich obowiązkach. Wybraliśmy Rzecznika Praw Ucznia, którym ponownie został Pan Maciej Rutkowski. Włączyliśmy się w akcję UNICEF „Niebieski dzień” promującej prawa dzieci na całym świecie.

ü  Przytulaliśmy nasze PLIUSZOWE MISIE powtarzając rymowankę „Czy to jutro, czy to dziś – wszystkim jest potrzebny miś”. I nieważne- mały czy też duży – nikt nie wstydziła się sentymentu do pluszaka.

ü  Klasa IIc w ramach projektu KLIMATYCZNA KLASA prowadzi doświadczenia, które pokażą co tak naprawdę „wisi w otaczającym nas powietrzu” i postara się znaleźć sposoby, na to jak można „oczyścić atmosferę”.

ü  Klasy VIIIe wspólnie ze specjalistami z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w ramach przygotowań do egzaminu ósmoklasisty poznawały TECHNIKI SKUTECZNEGI UCZENIA SIĘ I ROZPOZNAWANIA SWOICH MOCNYCH STRON. Jak się okazało łatwiej odnaleźć w sobie mankamenty, niż ujrzeć mocną stronę.

ü  Klasy VIIIe napisały pierwsze egzaminy próbne z języka polskiego, matematyki i języka obcego – nie było łatwo, ale wierzymy, że TRENING CZYNI MISTRZA i z każdym kolejnym egzaminem będzie lżej.

ü  Klasy drugie mogły dotknąć górnicze czako i porozmawiać z najprawdziwszym górnikiem. Z okazji BARBÓRKI na ręce gościa złożyły najlepsze życzenia całej górniczej braci.

ü  Odwiedził nas Mikołaj i znów zadziwił wszystkich niedowiarków. Pośród dźwięków dzwoneczków usłyszeliśmy, że KAŻDY Z NAS MOŻE BYĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM.

ü  W środowe popołudnia spotykamy się, aby przywrócić do życia STARE DOBRE GRY STOLIKOWE – sprawdzają się wszędzie tam, gdzie umiemy znaleźć partnera do gry i kilka centymetrów „stolika”.

Jesienna nuda nie jest straszna dla tych, którzy wiedzą jak ją wypełnić. Wystarczy dobry pomysł i trochę kreatywności, aby listopadowe szare dni ubarwić tęczą różnorodnych działań.

Beata Kaszewska

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM

fgfg