KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2018/ 2019

 

 styczeń

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

                Kalendarz nieubłaganie odlicza dzień za dniem, miesiąc za miesiącem. Pośród wielu zajęć dnia codziennego przybył i ON - NOWY ROK 2019. I choć witaliśmy go hucznie, to jednak z nutką zadumy oglądamy się wstecz do najpiękniejszych chwil kończących rok ubiegły. Rok 2018 był szczególny dla wszystkich Polaków. Każdy z nas miał szanse uczestniczyć w różnorodnych inicjatywach, wydarzeniach, uroczystościach mających na celu upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ostatnim dniu nauki szkolnej w 2018 roku swoista klamrą spięliśmy ten niezwykły czas. Zaprosiliśmy naszego przyjaciela – pedagoga i aktora - Stanisława Sielickiego. Przygotował dla nas wspaniałe widowisko, które współtworzyliśmy razem z autorem. Lekcja historii, geografii, muzyki, sztuki, języka polskiego, a nade wszystko lekcja patriotyzmu. Sławni Polacy, wielcy władcy, cudowne miejsca, zrywy narodowościowe i wszystko to, co tylko my Polacy czujemy w sercu. Namiastkę tego, co było naszym udziałem w tym niezwykłym roku „zamknęliśmy” w KAPSULE CZASU, którą dla potomnych przechowywać będzie Muzeum w Świdnicy. Zdjęcia, prace plastyczne, plakaty, wiersze, kartki z życzeniami dla Polski, marzenia młodych Polaków umieszczone na symbolicznych latawcach – znak naszego czasu. Być może ktoś, kiedyś zechce poznać, jacy byliśmy w dniu 11 listopada 2018r. W „sercu” innej KAPSUŁY CZASU, w Krakowie, zostały umieszczone prace uczniów klasy II c na temat ich wyobrażeń o świecie przyszłości. Za 100 lat te wyobrażenia zostaną zweryfikowane przez kolejne pokolenie Polaków. Coś się skończyło - rok szczególny. Co w nas z niego pozostanie, ile poniesiemy dalej – to zależy tylko od nas samych. Cieszymy się, że mogliśmy mieć swój udział w tak ważnych dla ojczyzny chwilach.

                Choć mamy już styczeń, to nadal pozostajemy pod wpływem magii grudniowych dni. Poczuliśmy ją już podczas mikołajek, ale każdy kolejny dzień przybliżał nas do świętowania. Szkoła powoli przybierała uroczysty wygląd. Każdego dnia witała nas nowa dekoracja, choinka, gwiazdki. Tu i ówdzie rozbrzmiewał dźwięk kolęd. Czas oczekiwania na Boże Narodzenie skłania nas do czynienia dobra. Od wielu lat we współpracy z KORCZAKOWCAMI obdarowujemy rodzinę jednego z naszych uczniów PACZKĄ MARZEŃ. Radość i łzy szczęścia są najlepszym komentarzem do tego niezwykłego dzieła młodych ludzi związanych z ideami Janusza Korczaka. Nasi wolontariusze również rozejrzeli się bacznie wśród mieszkańców Czerwieńska i znaleźli osobę, która ich zdaniem ucieszy się z pięknej kartki świątecznej wykonanej przez dzieci. Pod hasłem PODZIEL SIĘ, CZYM MOŻESZ zorganizowali zbiórkę przysmaków. Jak się okazało, dzielenie się przychodzi nam z łatwością, dlatego przygotowana paczka naprawdę była pokaźna, a obdarowana osoba, nie ukrywała wzruszenia. Jak każdego roku nie zapomnieliśmy o ZIELONOGÓRSKIM SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT, które ostatnio przechodzi trudny czas. Oprócz zbiórki karmy, misek, ręczników itp. samorząd zorganizował zbiórkę pieniędzy. O naszej wrażliwości przypomina podziękowanie pracowników schroniska. Kolejnym dziełem uczącym nas, że dobro wraca jest ogłoszona przez samorząd akcja ZŁOTA KLASA. Jej założenia są bardzo proste – usypmy wielka złotą górę zgroszy, które zalegają wszufladach, kieszeniach, słoikach i przekażmy ją na WIELKĄ ORKIESTRĘ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. I po raz kolejny nie zawiedliśmy się, zapełniamy kolejne pojemniki i z dumą możemy powiedzieć – „Workiestrze Jurka Owsiaka jest miejsce dla każdego”. DOBRO WRACA – z taka myślą i poczuciem spełnionego obowiązku mogliśmy przystąpić do świętowania.

Cały rok wyczekujemy na dzień klasowych wigilii. Przychodzimy odświętnie ubrani, szkolne korytarze wypełniają świąteczne zapachy. Tradycją już stały się wigilie, na których pojawia się sianko pod białym obrusem, nakrycie dla niespodziewanego gościa i tradycyjne wigilijne potrawy. Dzieleniu się opłatkiem i życzeniom towarzyszą kolędy. Nie możemy wypatrywać pierwszej gwiazdki, ale nasłuchujemy dzwonków mikołajowych sań, które zwiastują pojawienie się worka z prezentami i choć w niektórych workach pojawiły się rózgi, to nikt nie pozostał bez upominku. Rozchodziliśmy się do domów w iście świątecznych nastrojach.

Powrót do szkoły w Nowym Roku, zwiastował kolejne świąteczne przeżycia. Od wielu lat nasza szkoła jest organizatorem KOLĘDOWANIA PRZY RATUSZU. Do wspólnego śpiewania zapraszamy czerwieńskie szkoły i przedszkole oraz mieszkańców. Barwny pochód z „gorejącą gwiazdą”, królami, pasterzami, aniołami i diabłami oraz oczywiście z naszym zaprzyjaźnionym wielbłądem, podąża do ratusza, przed którym każdego roku czekają na nas władze miasta. To niezwykłe spotkanie pełne jest ciepła, daje poczucie bliskości wszystkich mieszkańców naszej małej społeczności. Duzi imali, biedni i zamożni, rządzący i rządzeni zatrzymują się na moment, aby złożyć sobie życzenia i wspólnie wyśpiewać radość z nadejścia Nowego Roku. Jaki będzie ten czas, jak go ocenimy? Podpowiedzi możemy szukać w słowach kardynała Stefana Wyszyńskiego:

(…) Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło (…).

Beata Kaszewska

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM

fgfg