KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2018/ 2019

 

 marzec

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

Wiosenne przebudzenie

Wraz z wyjątkowo wczesnym wiosennym przebudzeniem przyrody, również wśród uczniów zaobserwowaliśmy wzmożoną aktywność. Pobyt w szkole każdego dnia to rzecz oczywista, ale spędzanie w niej nocy – to już tak oczywiste nie jest.

To, że szkoła może być miejscem zupełnie innym właśnie nocą udowodniły klasy V b i VI a. Amelia Klimaszewska podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami:

NIEZAPOMNIANA NOC W SZKOLE

Imprezę rozpoczęliśmy 11.01. br. o godz. 18.00 w piątek, a zakończyliśmy następnego dnia. Każdy z nas przyniósł, m.in. śpiwór, koc, niezbędne smakołyki i dużą porcję humoru. Nad wszystkim czuwali rodzice i wychowawca. Ulokowaliśmy się w sali nr 6. Ważna była tablica interaktywna (była naprawdę aktywna ). Przyniesione z sali gimnastycznej materace stworzyły wygodne miejsca do spania. Wieczór i noc obfitowały w wiele atrakcji. W sali gimnastycznej rozegraliśmy kilka emocjonujących meczów: w siatkówkę, kosza, piłkę nożną. Na kolację zjedliśmy pyszną pizzę. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry planszowe. Jeszcze nigdy w szkole o godz. 1.00 w nocy nie graliśmy w „Monopoly”. Ale tak było! Wygłupialiśmy się przy tym i trochę oszukiwaliśmy. Nie zabrakło również śpiewów i tańców, przy ulubionej muzyce. Po północy w klasie dla grupki kinomanów urządziliśmy wieczór filmowy, a niektórzy w tym czasie rozegrali nocny mecz piłki nożnej. Prawie nad ranem wpadliśmy w objęcia Morfeusza. W sobotni poranek, nieco jeszcze zaspani po nocnych atrakcjach, ale bardzo zadowoleni, udaliśmy się do domu.

Szkoła okazała się nie tylko miejscem nauki, ale także zabawy i rozrywki. Taka noc w szkole to doskonała okazja do lepszego poznania się i zintegrowania. Było super!!!

ROZSYPAŁ SIĘ WOREK Z KONKURSAMI

            Przez wiele lat konkursy zarezerwowane były dla grupy najbardziej odważnych i utalentowanych. Od pewnego czasu staramy się udowodnić, że każdy uczeń może stanąć w szranki z innymi, podnieść swoją samoocenę i odnaleźć w sobie coś, co dotychczas było uśpione. KONKURS DLA KAŻDEGO UCZNIA, bo tak nazwaliśmy to przedsięwzięcie, jest naprawdę dla każdego. Dzieci młodsze rozpoczynają od potyczek klasowych. Czują się bezpiecznie, bo wokół znane osoby no i oczywiście pani, która wesprze w trudnych chwilach. Jest w czym wybierać: konkurs kaligraficzny, pięknego czytania, szybkiego liczenia, wokalny, recytatorski, informatyczny, plastyczny, quizy na różnorodne tematy – indywidualne i zespołowe. Klasa II a odpowiedziała na zaproszenie wojewody lubuskiego i przystąpiła do konkursu plastycznego pt. „Jestem bezpieczny – znam numer alarmowy 112”, zaś uczniowie klasy V c zorganizowała walentynkowy turniej sportowy, do którego zaprosiła swoich rodziców. Można rzec „dla każdego coś dobrego”.

Tradycyjnie bierzemy też udział w konkursach pozaszkolnych i mamy swoje sukcesy. Cieszą nas nominacje do etapu wojewódzkiego uczestników konkursu recytatorskiego w ramach PRO ARTE. Nominowani zostali: Zuzanna Paprzycka (II a), Agata Stanisławiszyn (V b), Lidia Węclewicz (VI a), wyróżnienie otrzymał Aleksander Pietryka (VII b). Także do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Maja Kozłowska (VI b) w konkursie przedmiotowym Lubuskiego Kuratora Oświaty z języka angielskiego.

Nasza szkoła była organizatorem GMINNEGO KONKURSU WIEDZY INFORMATYCZNEJ. Przystąpiły do niego oprócz nas, szkoły z Nietkowa i Leśniowa Wielkiego. Uczniowie startowali w trzech grupach wiekowych. Wśród najmłodszych uczestników najlepszym z naszej szkoły okazał się Antoni Bonczyk (II b), który wywalczył III miejsce w gminie. W drugiej grupie wiekowej I miejsce zdobyła Ilayda Genderka (V d), zaś III miejsce Aleksander Jadczak (V b). Nasi uczniowie okazali się niepokonani wśród klas najstarszych: Paulina Lewkowicz-Głodek I miejsce, Rozalia Pukacka II miejsce, Bartosz Kupiec III miejsce. Drużynowo byliśmy najlepsi w kategoriach klas IV-V i VI- -VIII. Jak widać, nowa sala komputerowa pozwoliła nam rozwinąć skrzydła.

PRZYJACIELE PTAKÓW

            Kiedy wszystko wokół budzi się do życia, karmniki pustoszeją, to znak, że ptaki szykują się do składania jaj. Jedne budują gniazda innym trzeba trochę pomóc. Klasy II a i II b wspólnie z panem konserwatorem przygotowały kilka budek lęgowych. Wybrały zaciszne miejsce, gdzie rosną 6 nr 320 • 03.2019 U NAS Są ważni Tradycyjnie, trochę z opóźnieniem spowodowanym feriami, odbyły się uroczystości z okazji święta babci i dziadka. Roli dziadków, w pomocy przy wychowywaniu dzieci nie sposób pominąć. Są zawsze gotowi by zająć się wnukami. Inaczej też traktują kwestię wychowania dzieci. Są bardziej wyrozumiali dla ich psot, pozwalają nabałaganić i przysłowiowo wejść sobie na głowę. Wdzięczność wnuków jest ogromna, co było widoczne podczas przygotowywania uroczystości. Dzieci wiedziały, jak ważne są osoby, którym dedykowane są spotkania. Z zapałem śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Bardzo się pilnowały i kontrolowały swoje zachowanie. A efekt? Dużo radości, uśmiechu i wzruszenia. Śpiewamy Talenty, predyspozycje, zainteresowania są widoczne i rozwijają się już w dzieciństwie. U niektórych dzieci trochę wcześniej, bo już w przedszkolu. U niektórych trochę później -podczas kolejnych szczebli edukacji. Jesteśmy bardzo wyczuleni na przejawiane przez dzieci zdolności. Organizujemy dla nich dodatkowe zajęcia, by mogły robić to, w czym czują się dobrze i co sprawia im przyjemność. Corocznie, nasze przedszkolaki prezentują się na scenie podczas przeglądów PRO ARTE. W tym roku, nominacje do dalszych eliminacji otrzymali: Wojciech Lebioda oraz zespół wokalny Dzieci Mazowsza. Gratulujemy i będziemy nadal wspierać! Tłusty czwartek Ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W tym dniu mamy przyzwolenie na beztroskie objadanie się słodkościami. Im więcej, tym lepiej, bo zapewniamy sobie szczęście i powodzenie na cały rok. W wielu domach, a także i w przedszkolu, przygotowywano słodkie wypieki: pączki, oponki, faworki, róże. Swoją pomocą i doświadczeniem służyły nam babcie naszych przedszkolaków. Chętnie poświęciły swój wolny czas, za co bardzo im dziękujemy. wysokie drzewa i założyły „ptasie miasto”. Najtrudniejsze zadanie, powieszenia budek, wykonał pan Roman, zaś dzieci wspierały go recytując rymowanki, które wcześniej ułożyły. Zadowoleni z dobrze wykonanej pracy wszyscy udali się do pobliskiego lasu posłuchać coraz głośniej rozlegającego śpiewu ptaków.

Miłośnikiem ptactwa wodnego okazał się nasz konserwator pan Jarek. Już po raz kolejny patronował przedsięwzięciu wpuszczeniu do zalewu czterech par kaczek. Szkolny ZIELONY PATROL ochoczo wziął udział w tym przedsięwzięciu. MANDARYNKI i KAROLINKI (to dwa gatunki prześlicznych kaczuszek, które wpuściliśmy do zalewu) początkowo przestraszone, niechętnie opuszczały klatki, ale kiedy już znalazły się w naturalnym dla nich środowisku życia radośnie poznawały swój nowy dom stając się jego ozdobą. Miło będzie spacerować wiosną nad zalewem – bo tu nasza aleja lip, a tam nasze jarzębiny, które sami sadziliśmy i okazała ptasia stołówka, którą tworzą założone przez nas karmniki, a teraz jeszcze nasze kaczki – czyż nie jest to nasze miejsce?!

Beata Kaszewska

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM

fgfg