KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2018/ 2019

 

 kwiecień

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

Coraz cieplej i weselej

Od pierwszych dni marzec puszczał do nas słoneczne oko zapowiadając rychłą wiosnę. Jednak dopiero 21 dzień tego miesiąca stał się okazją do jej powitania. Zrobiliśmy to z „przytupem”!

W tym roku pierwszy dzień wiosny upłynął na poszukiwaniach skarbu. Kolorowo ubrane grupy uczniów ruszyły w teren o godzinie 9.00. Pierwsze zadanie polegało na odnalezieniu ukrytego na boisku listu w butelce, który zawierał wskazówki do dalszych poszukiwań. Każda klasa została skierowana w inny rejon naszego miasteczka. Podczas wędrówki należało być czujnym, aby odnaleźć przedmioty zgodnie z podanym poleceniem. Po dotarciu na wyznaczone miejsce uczniowie szukali kolejnej wiadomości. Tym razem była ona zaszyfrowana. „Złamanie szyfru” pozwoliło na odczytanie informacji kierującej poszukiwaczy do miejsca, gdzie czekał ukryty skarb. Jakaż była radość, kiedy znaleziskiem okazała się torba pełna łakoci. Tradycji stało się zadość – były wagary, ale spędzone wspólnie i na dobrej zabawie. Niektóre klasy pożegnały zimę rozrzucając kostki lodu na cztery strony świata, a co z Marzanną – zawstydzona i brzydka uciekła gdzie pieprz rośnie.

Okazją do żartów i uśmiechu był też 1 kwietnia. Zamiany nauczycieli, śmieszne zadania, udawane kartkówki - psikus gonił psikus. Jednak tego dnia nie to było najważniejsze. Wszyscy z niecierpliwością czekali na długą przerwę. To właśnie wtedy miała nas odwiedzić reprezentacja FALUBAZU na swoich motorach. Rozwieszone plakaty zapowiadały niezwykłe spotkanie. Przygotowane na boisku nagłośnienie i miejsce na spotkanie – uczniowie, nauczyciele i rodzice ( niektórzy w barwach ukochanej drużyny) – chwile oczekiwania dłużyły się. Dobiegające nas odgłosy silników spowodowały przyspieszenie oddechów i wypatrywanie gości. Kto wjedzie, jako pierwszy, co powie, czy będą pamiątkowe zdjęcia i autografy? I oto naszym oczom ukazał się on, i dopiero po chwili doszło do naszej świadomości, że przyjechał na dziwnym motorze…, motorku..., motorowerku…, rowerku…, że skądś znamy tę postać, że ten kombinezon jakoś mało profesjonalny i tylko ryk silnika coraz donośniejszy był prawdziwy, bo cała reszta to PRIMA APRILIS – ten żart udał się jak żaden inny. Początkowe rozczarowanie przerodziło się w śmiech i zadowolenie, że cała społeczność szkolna ubawiła się „po same pachy”, bo czy nie oto właśnie chodziło?

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA

O wielkich sercach naszych uczniów i rodziców pisaliśmy wielokrotnie. Zbliżające się święta stały się okazją do kolejnych działań. Klasa VI b od kilku lat wspiera małą Marysię, która niemal od urodzenia walczy z ciężką chorobą. Hasło przewodnie działań brzmi POMÓŻMY MARYSI. Klasa VI b z wychowawczynią dobrze wiedzą, że oprócz pomocy materialnej niezwykle ważny jest stały kontakt i zwykła ludzka pamięć. Pani Ola – mama dziewczynki – ze wzruszeniem opowiada o radości córeczki spowodowanej kartką świąteczną czy urodzinową. Wiele szczęścia przyniosła dziecku paczka wysłana z okazji Dnia Kobiet. Kolejna – urodzinowa już w drodze. Przez cały czas kontynuujemy zbieranie nakrętek na rzecz dziewczynki. Marysię czeka bardzo poważna operacja serduszka – trzymamy kciuki za jej powodzenie.

O bardzo chorych dzieciach z Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego Im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pamiętał nasz szkolny PARLAMENT. Akcja PODARUJ PREZENT NA ZAJACZKA MAŁYM PACJENTOM ma na celu zbiórkę nowych: zabawek, maskotek, gier, książek, bloków, zeszytów, naklejek, krzyżówek, które choć na moment pozwolą cierpiącym dzieciakom zapomnieć o szpitalnej rzeczywistości. Wrażliwych czytelników również zapraszamy do akcji.

Z myślą o zakupie nowego wózka dla osoby potrzebującej wolontariat gimnazjalny zorganizował w naszej szkole loterie fantową. Akcja cieszyłasię wielkim zainteresowaniem. Zebrane pieniążki zostaną przekazane na zakup potrzebnego sprzętu.

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIUSZA postanowiło trafić z wielkanocnymi życzeniami do osób chorych i starszych z naszego otoczenia. Uczniowie przygotowali własnoręcznie kartki wielkanocne, które zostały przekazane seniorom przez księży podczas przedświątecznych wizyt. Wierzymy, że życzenia wywołają radość w sercach ludzi cierpiących, często samotnych i opuszczonych.

„Dobro wraca” – to wartość dodana do każdego gestu wrażliwości i bezinteresownej pamięci o innych. W dobie zobojętnienia, szalonego pędu życia, przewagą „mieć” nad „być” niezwykle ważne jest przekazanie najmłodszym, iż są wartości nadrzędne, których wycenić się nie da, ale są nie do przecenienia.

W REPORTERSKIM SKRÓCIE

Zakończyliśmy zmagania w SZKOLNYM KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA uczniów klas młodszych. Po trzech etapach miano MISTRZÓW CZYTANIA wywalczyli: Michał Lipowski, Zuzanna Paprzycka, Melania Piotrowicz, Antoni Bonczyk, Barbara Gnitecka.

W konkursie UBIERZ JEŻA zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Gronowie wyróżnione zostały „jeżowe kreacje” przygotowane przez: Ingę Piwowarczyk, Vanessę Banię, Wojciecha Zapadkę i Julię Kamińską.

W półfinale KONKURSU PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ w Przytocznej Małgorzata Żmuda otrzymała wyróżnienie.

W wojewódzkim etapie konkursu recytatorskiego PRO ARTE w Kostrzynie nad Odra naszą szkołę reprezentowały: Agata Stanisławiszyn i Lidia Węclewicz oraz Zuzanna Paprzycka, która otrzymała wyróżnienie.

Świetlica szkolna zorganizowała ŚWIĄTECZNE WARSZTATY, na które zaprosiła rodziców. Efektem wspólnej pracy były kolorowe dekoracje świąteczne.

Beata Kaszewska

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM

fgfg