KALENDARIUM W ROKU SZKOLNYM 2019/ 2020

 

 wrzesień

SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

„Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższą jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Radość tryumfu i szczęście samodzielności, opanowania, władania.”

/Janusz Korczak/

ROZPOCZYNAMY SZKOLNĄ WĘDRÓWKĘ

Piękna wakacyjna aura pozwoliła skutecznie zatopić się w słonecznym blasku, odpłynąć w lazurową otchłań mórz i jezior. Letnia pogoda skończyła się jednak wraz z nadejściem września, może właśnie, dlatego raźniej było powrócić do szkolnej gromady.

            Wszyscy stawili się na rozpoczęciu nowego roku – znowu gwar wypełnił sale lekcyjne i korytarze. Mury szkolne podczas wakacji tętniły życiem – trwały drobne prace remontowe oraz doposażanie pracowni, które powstały po wprowadzeniu szkoły podstawowej ośmioklasowej.

            Już na boisku widać było, że jest nas dużo – to oczywiste, gdyż kolejny rok mamy wśród nas uczniów klas siódmych i ósmych. Każdego dnia spotyka się blisko 400 uczniów oraz niemal 50 nauczycieli, zaś kadra pomocnicza liczy 14 osób. Dysponujemy 18 izbami lekcyjnymi, mamy 2 sale gimnastyczne, bibliotekę z czytelnią, dobrze wyposażoną pracownię komputerową, nowoczesne boisko, świetlicę i stołówkę. Wszystkie toalety zostały odnowione, estetycznie zagospodarowaliśmy zieleńce przy wejściu głównym do szkoły, powstał nowy parking. Nasi konserwatorzy każdego dnia czynią wiele, aby było jeszcze piękniej i jeszcze wygodniej. Ważne, abyśmy umieli dbać o to, co nas otacza, co zostało przygotowane dla wszystkich i każdego z nas z osobna.

            Od wielu już lat pierwszy dzień pracy poświęcamy na integrację. Tym razem hasło przewodnie brzmiało: TRZYMAJ FORMĘ i miało za zadanie uświadomić nam jak proste, a zarazem niezmiernie ważne jest dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne. Na dobry początek zjedliśmy śniadania, którym dokładnie się przyjrzeliśmy, sprawdziliśmy czy na pewno są wartościowe. Prezentacje i inne materiały edukacyjne utrwaliły naszą wiedzę na temat właściwego odżywiania. Posiłek pozwolił na lepsze myślenie – przystąpiliśmy do wypracowywania klasowych kontraktów, przypomnienia podstawowych dokumentów szkolnych, zasad zachowania na lekcjach i przerwach. Po ciężkiej pracy nie mogło zabraknąć różnorodnych gier i zabaw integracyjnych, które pozwoliły zacieśnić więzi oraz dały możliwość sprawdzenia kondycji sportowej. Wielką niespodzianką okazał się drugi dzień pobytu w szkole - cała nasza ogromna gromada otrzymała zaproszenie do kina – klasy młodsze obejrzały „Dorotkę i Miasto Złota”, zaś starsze „Króla Lwa”. Odczytaliśmy to, jako dobry znak - ten rok zapowiada się ciekawie.

            Tak oto wprawiliśmy w ruch szkolną machinę, która przez 10 miesięcy będzie prowadziła nas po różnorodnych drogach. Zapewne podróż będzie wiodła różnymi ścieżkami – czasem prostymi i radosnymi, a czasem trudnymi i zawiłymi. Liczymy, że doprowadzi do niezwykłych odkryć i da zadowolenie wszystkim uczniom.

            Szczególnych wrażeń życzymy pierwszakom, które na inauguracyjnym apelu z dumą ślubowały być wzorowymi uczniami i obiecały godnie reprezentować szkołę. Powagę chwili dopełniło pasowanie na ucznia historycznym już ołówkiem. Maluchy dopiero rozpoczynają przygodę z nauką. To one potrzebują najwięcej wsparcia i otwartych ramion dorosłych.

            Wszystkim członkom naszej szkolnej społeczności życzymy wartościowych doświadczeń, prawdziwych przyjaźni, a za 10 miesięcy dobrych świadectw i poczucia, że dobrze wykorzystaliśmy czas nauki. Jak zwykle do współpracy zapraszamy rodziców, którzy wielokrotnie udowodnili jak wiele zależy od ich zaangażowania.

Beata Kaszewska

 

WRÓĆ DO KALENDARIUM

fgfg